Pesetkö mattoja pesukoneessasi?
Minä pesen, sellaisia pienehköjä...hyvin on kone kestänyt, vaikka onkin joku halpismerkkinen Candy.
Kommentit (19)
En pese mattoja koneessa. Aina olen pessyt pyykkituvan lattialla, kun kerrostalossa asumme. Tosin nyt vasta muutettiin taloon, jossa pyykkituvassa mattokone. Siellä voi puuvillamatot pestä.
ihan sellaisia 2m pitkiä räsymattojakin.
Kone on jotain 8v vanha ja hyvin jaksaa.
meillä on pakko pestä mattoja tosi usein, eikä talous kestäisi jatkuvaa pesettämistä.
Pesen mattoja noin kerran kuussa - kahdessa.
pienempiä mutta myös sellaisia pitkiä puuvillamattoja
meillä matot pestään kerran vuodessa painepesurilla ( käsin ne jotka ei kestä liotusta ja pesuria) Onneks on paljon mattoja mitä voi vaihdella lattoille.
Isoja pesen taloyhtiön koneessa, koska oma pikku koneeni voisi muuten mennä särki.
Keittiön maton ymmärrän ja eteisen, mutta muut matot??? Meillä matto ruokapöydän allakin ja sekin pysyy ihan siistinä.
Tosin pienessä kämpässä ei kovin isoja mattoja ole...;) Kätevää ja nopeaa, varsinkin talvella:) Mitään ongelmia ei ole ollut -kopkop-
Mitenkö matot likaantuu?
Meillä on kaksi merkittävää syytä siihen, miksi matot likaantuvat nopeasti.
1) Neljä koiraa = 16 tassua.
2) Osittainen puulämmitys - nokea, puuroskaa
Esim Ikeasta ostettuja 150cm pituisia mattoja pesen ehkä joka toinen kuukausi.
matonpesuni takia. Ei se, että ne matot mahtuu koneeseen, tarkoita sitä että kone jaksaisi ne pyörittää kun ne märkänä ovat jokseenkin painavia. Minä opin tämän vasta kantapään kautta. Ja kone oli UPO.
Sinne menivät pyörimään pari pientä pyöreää pukuhuoneen mattoa. Eli pesen kyllä silloin tällöin.
kannattaa ostaa vähän laadukkaampia koneita.
halvemmaksi tulee silti ostaa uusi kone vuotta-paria aiemmin kuin muuten joutuisi ostamaan, taikka korjauttaa konetta joskus, kuin pesettää pesulassa. Ei ne koneet silti ikuisia ole, vaikkei mattoja niissä pesisikään.
Kone ostetaan helpottamaan elämää.
Eli siis sellaisia 70cm leveitä ja 150cm pitkiä mattoja. Yksi kerrallaan tietysti ja harvakseltaan. Meillä ei edellisessä asunnossa ollut mitään muuta vaihtoehtoja mattojen pesulle (ja siksi isot matot on edelleen likaisina varastossa, ostettiin uudet ;)), joten ihan riskillä olen niitä koneessa pessyt. Nyt en varmaan enää pese, kun kylppärissä mahtuu pesemään. Meinaan ihan perinteisesti harjalla ja mäntysuovalla tästä lähtien niitä pestä.
odotan innolla, et pääsee taas mattopyykille
meillä on läjä päin likaisia mattoja kaapeissa, kukahan ne vaan pesisi. kai sitä pitäisi kesällä ottaa itseään niskasta kiinni ja roudata kaikka matot maalle pestäväksi, tai sitten mennä tonne pesutupaan pesemään ne.
kaikki pienemmät matot ja hyvin on kone ketänyt. Pesen noin 4x vuodessa
Isommat matot sitten kesällä ulkona.
Eihän sitä todellakaan suositella, joten en ole viitsinyt lähteä edes kokeilemaan.