Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi julkaiset joka päivä itseäsi, lapsiasi ja muita sukulaisia kehuvia FB-päivityksiä?

Vierailija
18.06.2018 |

Minä, minä ja minä... Sitten suutut kun huomaat, ettei joku käy joka ikinen päivä siellä halvatun Naamakirjassa eikä hänellä ole aikaa peukuttaa sinun 24/7/365 suoltamiasi päivityksiäsi?

Kyllä ainakin minä ymmärrän, että elämäsi on ihanaa, täydellistä ja ekslusiivista. Kun asia on jo kertaalleen todettu niin miksi siitä pitäisi jauhaa ainakaan yhtä vuotta pitempään?

Sinulta löytyy myös ilkeä puoli: kun loukkaannut jollekulle vähemmän aktiiviselle somen käyttäjälle alat levitellä hänestä epämääräisiä juoruja muun muassa epäillen mielenterveyttä tai avioliiton tilaa. Jos poistaisin sinut FB-kavereistani kuulemieni levittämiesi pahojen puheiden jälkeen niin sitten olisi helvetti irti yhtä lailla kuin muidenkin kanssa, jotka ovat päättäneet FB-kaveruuden kanssasi.

Joskus ajattelen, ettet nyt olekaan niin ihana ihminen kuin yrität uskotella maailmalle Facebookissa. Joskus ihmettelen ylipäänsä miksi hehkutat niin älyttömästi joka asiasta, jolla voit pönkittää itsetuntoasi?

Parhaimman itsetunnon omaavimmat tuttavani ovat mielestäni varsin vaatimattomia ihmisiä, jotka eivät kaipaa keskinäisen kehumisen kerhoa tuekseen. Meitä on näköjään joka junaan!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi neljä