Kaduttaa, että tein kolmannen lapsen
Olisinpa jättänyt tekemättä. Ei muuta.
-väsynyt äiti, joka ollut kotona lasten kanssa niin kauan, että kukaan ei palkkaa edes töihin-
Kommentit (7)
Palkkaa palkkaa, nyt nenä pystyyn ja työnhakuun ja tarvittaessa vaikka opiskelujen kautta työelämään. Älä huoli, ehdit varmasti tähän oravanpyöräänkin mukaan..:/
Kauan olet ollut kotona ja mitä olet tehnyt työksesi ennen lapsia? Ehdotan että hakeudut vaikka opiskelemaan niin saat paremmin töitä sen jälkeen, taitojen on tosiaan oltava nykyään ajantasalla, jotta palkataan.
Kamalasti sanottu. Toivottavasti ei näy lapselle nuo tunteet. Työ ei ole lapsia tärkeämpää. Mieti mitä katuisit kuolinvuoteellasi, tuskin tekemätöntä työtä kuitenkaan. Kun olet rakastanut lapsiasi niin että he muistavat sinua rakkaudella äitienpäivänä, syntymäpävänä yms. Niin silloin voit olla onnellinen ja tyytyväinen itseesi. Elä elämääsi heidän kanssaan, älä vain heille.
Juuri tuon takia minulla on vain yksi lapsi. Ajattelin noin jo toisesta. Aina lapset eivät tuo onnea vaan voivat viedä sitä.
Miten olet kehdannut olla toisten elätettävänä?
Nyt muuta ajattelutapaasi ja ota vastuu itsestäsi. Työn tekeminen kertoo lapsillesi, että haluat nähdä vaivaa heidän eteensä. Muutenhan heidät on elättänyt joku muu, eikä se ole kovin arvokas asia.
minä olin äitiyslomalla, ja opettajana ajoitimme raskauden niin että aitiysloman jälkeen alkoi kesäloma...
Kannattaa opiskella, vaikka ihan uusi ammatti, näin ajattelin itse tehdä ja olen samassa tilanteessa.