Ensimmäinen kesälomapäivä mennyt. Kuinka saan itseni kirjoittamaan?
Piti kirjoittaa koko loma. Haluan kirjoittaa, mutta jistakin syystä en kirjoita. Onko neuvoja, kuinka saan itseni koneen ääreen?
Kommentit (10)
Juurihan sinä kirjoitit av:lle aloituksen.
Vierailija kirjoitti:
Juurihan sinä kirjoitit av:lle aloituksen.
:D Totta. Vähän pidempää tekstiä olisi kuitenkin tarkoitus saada aikaan.
Aloittaja jatkaa: Minulla on siis romaani-idea mielessä. Pitäisi vain saada itsensä päivittäin koneen ääreen.
Niin. Nyt testataan kenen perse merivettä kestää.
Vierailija kirjoitti:
Pomodoro-menetelmä
Oletko kokeillut? Toimiiko tuo? Voisihan sitä kokeilla.
Ei kannata yrittää väkisin kirjoittaa. Aloita vasta sitten, kun saat sopivan inspiraation.
Hei ap
Tässä yksi menetelmä, jota käytetään luovan kirjoituksen kursseilla ja joka saattaisi auttaa. Kynä ja paperia käteen. Päätä etukateen aika, kuinka kauan kirjoitat, esim. 10-15 min. Laita herätyskello/hälytys ilmoittamaan ajan päättymisestä.
Sitten vain kirjoitat niin kauan, kunnes hälytys tulee. Ei mitään väliä, mitä kirjoittaa äläkä välitä kieliopista, välimerkeistä tms. Kirjoitat vaikka en keksi mitään en keksi mitään... yleensä muutakin alkaa tulla, kun aivot ovat vapaalla. Ainoa sääntö on, että kynää ei irroiteta paperista ja jatketaan kirjoittamista kunnes aika päättyy.
Voit hämmästyä, kuinka paljon kirjoitusta syntyy tuossa ajassa! Tuotoksilla ei itsessään ole väliä, ne voi vaikka heittää pois myöhemmin. Itse kirjoittaminen ja blokkien poisto on jutun pointti.
Harjoituksen voi toki tehdä myös koneella. Käsin kirjoittaminen on kuitenkin konkreettisempaa ja intuitio pelaa ehkä paremmin.
Vedä viinaa, niinhän lukuisat kirjailijat tekevät