Asuntolaina vain toisen puolison nimiin?
Onnistuuko sellainen että asuntolaina haetaan vain toisen puolison nimiin? Katsotaanko silloin molempien puolisoiden tulot vai pelkästään lainan hakijan tulot? Kyseessä on aviopuolisot.
Kommentit (6)
Onnistuu. Tulot katsotaan vain hakijan tulojen mukaan joten kovin isoa lainaa ei ole mahdollista saada. Ja omistus toki sitten vain velalliselle. Toki toinenkin voi jotain omistaa mutta hänellä täytyy olla sitten kauppahinta omaan osuuteen omasta takaa. Terv rahoitusneuvoja.
Kun ostimme tämän asuntomme, vaimo maksoi oman osuutensa perintörahoillaan ja minä pankkilainalla. Niinpä laina on luonnollisesti vain minun nimissäni.
Minä ja mies ollaan avoliitossa ja mies otti talolainan yksin. Eivät pankissa kyselleet minun tuloja. En tiedä päteekö sama avioliittoon.
Meillä laina on vain miehen. Hoidan lapsia kotona niin ei tässä lainoja maksettas joten reilumpaa näin.
Vierailija kirjoitti:
Meillä laina on vain miehen. Hoidan lapsia kotona niin ei tässä lainoja maksettas joten reilumpaa näin.
Onko asunto silti molempien nimissä? Siis onko mahdollista tehdä näin?
Meillä asuntolaina on minun, eli minun tuloillani. Ei miehellä ja sen tuloilla ole mitään väliä. Oma mieheni on luottotiedoton. Siksi