Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tietosuoja siellä, tietosuoja täällä

Vierailija
25.05.2018 |

Joku uusi asetuskin on tullut. Sähköposti on täynnä viestejä aiheesta ja kirjeitä sataa postiluukusta. Ei kiinnosta.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin niitä firmojakaan kiinnostaa. Ovat vaan velvollisia ilmoittamaan.

Vierailija
2/6 |
25.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietosuojavouhotus on mennyt överiksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä siitä kuitenkin kannattaisi vähän kiinnostua. Asetuksella on kuitenkin ajatuksensa, että sillä suojataan meidän kansalaisten tietoja. Totta sekin, että kun puhutaan esim. urheiluseurasta tai pk-yrittäjän laskutusrekisteristä, niin ei se minunkaan mielestä ole vielä henkilörekisteri. Uuden asetuksen mukaan ilmeisesti kuitenkin on.

Vierailija
4/6 |
16.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän nuo urheiluseurojen ym. yhdistysten sekä pk-yritysten laskutusrekisterit ovat nimen omaan henkilörekistereitä ja ovat olleet sitä jo ennen asetusta. Luulen, että etenkin urheiluseurat ja yhdostylset eivät ole osanneet ottaa tätä tarpeeksi huomioon. Tästä minulla on ihan omakohtaisia kokemuksia,myös rekisterinpitäjän näkökulmasta. Tämä uusi tietosuoja-asetus tähtää siihen, että tietosuojasta huolehtimisesta tehdään ensitstä velvoittavampaa. Tarkoituksena on myös yhdenmukaistaa EU:n sisäisiä tietosuojakäytäntöjä. 

Kiletämättä tämä rummutus on ollut ärsyttävää, mutta siitä huolimatta kyse on tärkeästä asiasta. Jokainen yksityishenkilö voi kuitenkin itse määrittää, minkälaisen merkityksen tälle antaa omassa elämässään. 

Vierailija
5/6 |
06.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko ihmisillä enää tietosuojaa?

Vierailija
6/6 |
23.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni hyvä uudistus. Tämähän on juurikin netinkäyttäjän puolella tämä uudistus. Pykälä suojaa sinun nimeäsi, ja tietojasi. Kesällä oli suuri asia kun trafi.com käsitteli huolimattomasti asiakkaidensa tietoja, sekä henkilötunnukset oli kaikkien saatavilla. Olisikohan sanktioiden paikka EU:lta nyt paikallaan??

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan kuusi