Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kansanedustajien sopeutumis­eläke­järjestelmä lopetetaan

Vierailija
18.05.2018 |

Järjestelmä on eduskunnan puhemiehen Paula Risikon (kok) mukaan kansalaisten oikeustajun vastainen.

Sopeutumisraha on jo käytössä vuonna 2011 ja sen jälkeen valituilla kansanedustajilla. Nyt tehty päätös koskee entisiä kansanedustajia, jotka tällä hetkellä saavat sopeutumiseläkettä, ja ennen vuotta 2011 valittuja kansanedustajia, jotka nykylain mukaan ovat etuuteen oikeutettuja. Uudistus on tarkoitus saattaa voimaan ripeästi.

Eduskuntaryhmien puheenjohtajien tiedotteessa kerrotaan, että perustuslakiasiantuntijoiden lausuntojen perusteella eduskuntaryhmät päätyivät esittämään siirtymäsäännöstä. Sen mukaan nyt sopeutumiseläkkeellä olevilla entisillä kansanedustajilla on oikeus saada sopeutumisrahaa 3 vuotta lain voimaantulosta.

Risikon mukaan vain yksi eduskuntaryhmä jäi pois yhteisestä kannanotosta. Kyseessä oli Perussuomalaisten ryhmä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko mitään väliä kumpaa saa sopeuttamiseläkettä vai sopeuttamisrahaa?

Miksi normityyppi ei saa irtisanomisen jälkeen sopeuttamisrahaa?

Vierailija
2/5 |
18.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onko mitään väliä kumpaa saa sopeuttamiseläkettä vai sopeuttamisrahaa?

Miksi normityyppi ei saa irtisanomisen jälkeen sopeuttamisrahaa?

No on sillä nyt vähän eroa saako sitä rajaa 1-3 vuotta vai eläkeikään asti. Ja sopeutumisrahaan vaikuttaa pääomatulotkin toisin kuin sop.eläkkeeseen. 

Normityyppi ei ole julkisessa toimessa päättämässä laeista. Kansanedustaja saattaa joutua tekemään sellaisia päätöksiä, jotka haittaavat hänen omaa uraansa eduskunnan ulkopuolella, joten on hyvä, etteivät he putoa heti tyhjän päälle. Muuten se taloudellinen epävarmuus saattaisi vaikuttaa eduskunnassa tehtäviin päätöksiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei palkkaakin makseta samoin perustein siltä varalta, että työntekijä muuten kostaa työnantajalle?

Vierailija
4/5 |
18.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osannut uskoa että järjestelmään tulee muutosta mutta näemmä tulee, hyvä näin. Onneksi asia tuli esille mediassa, eipä sitä muuten varmaankaan olisi muutettu - kansanedustajat olisivat vain kaikessa hiljaisuudessa nauttineet tästä edusta.

Onko joku tutustunut asian taustoihin? Siis miksi tällainen sopeutumiseläkejärjestely on yleensä koskaan tehty?

Vierailija
5/5 |
18.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se perustettiin monta vuosikymmentä sitten koska oli ilmeisesti oikea vaara että kansanedustajan oli vaikea työllistyä edustamisen jälkeen, koska se mihin puolueeseen kuului oli niin tärkeää, mutta eihän niin ole pitkään aikaan ollut vaan he pääsevät ties minkä yritysten johtokuntiin ja huippuvirkoihin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi yksi