Onko joku sitä mieltä että ihmisen ei kuulu syödä eläimiä ollenkaan?
Esimerkiksi metsästä jousipyssyllä ammuttua jänistä olisi jotenkin väärin syödä. Eikö se ole sama asia kun että kettu siellä metsässä söisi sen jäniksen? Eli ihan luonnollista.
Tehotuotettu liha on asia erikseen, itsekään en sitä oikein hyväksy. Mutta metsästetty eläin, eikö se ole ihan ok syödä? Siis jos metsästetty siksi että se syödään, ei mitään hupimetsästystä.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Ihmisen ravintoon kuuluu eläimet, joten miksi se olisi jonkun mielestä väärin?
Niin, olen kyllä samaa mieltä. Olen kyllä törmännyt sellaisiinkin ihmisiin jotka eivät lihaa syö vaikka se olisi kuinka "eettisesti" ruokapöytään hankittu. Moni myös paheksuu metsästystä, enkä ymmärrä miksi.
Joo, muutama miljardi ihmistä on sitä mieltä.
Vastustan tehoviljelyä. Tehoviljely ja varsinkin jos kaikkialla vain viljellään yhtä samaa lajiketta on haitaksi koko luonnolle. EsimerkiksiEuroopan kaura-buumi on johtanut lintukantojen romahtamiseen ympäri maapalloa. Pitäisi keskittyä vain eettiseen viljelyyn, viljelyn monipuolisuuteen ja luomu viljelyyn. Viljellään vain sen verran kuin mitä itse tarvitaan.
Ihmisen ravintoon kuuluu eläimet, joten miksi se olisi jonkun mielestä väärin?