Tarviiko nykyään olla asuntolainaan aina omaa rahaa tai kiinteistö vakuudeksi?
Takaajat olisi, mutta heillä ei ole kiinteistöjä. Summa 80 000€ eli 10% pitöisi tuosta Nordeassa olla omaa rahaa. Eipä näillä vuokrilla (900 kuussa) saa säästettyä tuollaisia summia.
Kommentit (8)
ei kuulemma enää käy henkilötakaus, onhan se nyt ihan hölmöä laittaa joku kiinteistö 8000€ tähden vakuudeksi..
Asuntolainaan ei tarvitse omaa rahaa. Typeräähän se olisi laittaa lainaan omaa rahaa ja lainata sitä itselle ja maksaa siitä ulkopuoliselle ja vielä korot päälle. Asunnon hankintaan taas tarvitsee myös omaa rahaa tai muita reaalivakuuksia jos 100% velkavivulla haluaa asunnon ostaa.
No ei vain saa asuntolainaa jos ei ole omaa rahaa tai vakuuksia
Ensiasuntoon saat valtion takauksen ja sen jälkeen tuossa nyt ei kovin montaa tonnia ole gappia joten sen voisi lainata sitten vaikka niiltä mahdollisilta takaajilta tms.
Ap, muuta halvempaan ja minimoi kaikki muutkin kulut kunnes se vaadittu summa ja mieluummin vähän yli on säästössä. Kyllä sulla rahaa menee muuhunkin kuin vuokraan, tingi niistä menoista. Pankki haluaa nähdä että tiedät minne rahasi mene ja osaat pitää taloudestasi huolta, siksi sun pitäis itse se omarahoitusosuus kerätä joko kulujä vähentämällä tai tuloja lisäämällä.. Noin vähäisillä näytöillä en minäkään takaisi lainaasi tai myöntäisi sellaista sulle. 8000 euron säästäminen ei ole mahdoton juttu.
Tuo henkilötakaus on helppo kiertää eli vanhemmat antavat 8000 e lainaan, laitat sen tilille ja kas, siinä on 10% lainasummasta. Toinen vaihtoehto on reaalivakuudet eli kiinteistöt tai asunto-osakkeet tms.
Ei varmaan saa valtion takausta yli 40v ensiasunnon ostaja?
osuuspankilla piti olla 5% mutta myönsivät puhelimessa niin naurettavan summan, että unohdan sen. Nettopalkka 1900, luulisi sillä nyt jonkinlaisen lainan saavan
Siis vakuuksia pitäisi olla 8000e? Ihan mutulla sanoisin, että tuohon riittää henkilötakaus. Mutta totuus löytyy pankista, todennäköisesti ihan soittamallakin.