Kuinka helposti kohdun ulkoiseen raskauteen kuolee?
Kommentit (11)
Yleensä se kai aiheuttaa oireita sen verran että ehditään poistaa ennen ku kuolee? Ap
Mielestäni Suomessa ei ole kukaan kuollut ektooppiseen ainakaan 10 vuoteen. Korjatkoon joku jos olen väärässä.
Jos olisin toiminut, niin kuin päivystyspuhelimessa neuvottiin olisin kai kuollut, mutta menin sairaalaan estelyistä huolimatta.
Mulla ollut ektooppinen kahdesti.. seurantalinjalla menty ja spontaanisti kesken ennen rv 12. molemmat. Toisen kerran pyysin että ei lähetettä erikoissairaanhoitoon, turhaa. Olen itse hoitoalalla ja osaan hakeutua hoitoon esim jos kivut yltyvät, vointi huononee. Raskaushormonin määrää seurattiin verikokein.
Vierailija kirjoitti:
Yleensä se kai aiheuttaa oireita sen verran että ehditään poistaa ennen ku kuolee? Ap
niin alkiohan kuolee aina, äiti vain harvoin, jos toimii oikein. Jos raskauden aikana on verenvuotoa kivuilla, pitäisi hakeutua hoitoon. Jos kivut ovat voimakaat, tosi nopeasti hoitoon. Jos pyörtyy, välittömästi hoitoon. Kohdunulkoinen raskaus on vakava paikka äidillekin, se voi aiheuttaa sisäisen verenvuodon ja shokin nopeastikin.
No kuoleehan siihen varmasti, jos ei mene lääkäriin. Kivut ovat kuitenkin lopulta niin kovat, että jokainen kynnelle kykenevä sinne menee ja lopulta varmaan lääkärinkin on pakko ottaa tosissaan.
no esim. täällä on Usan tilanteesta:
"The ectopic pregnancy mortality ratio in the United States decreased from 1.15 deaths per 100,000 live births in 1980–1984 to 0.50 in 2003–2007"
https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6106a2.htm
Kehittyneissä maissa kuolleisuus kohdunulkoiseen on matalaa, kehittymässtömissä maissa kuolleisuus sitä vastoin voi olla hyvinkin suurta.
Riskihän tulee isoksi ainakin siinä vaiheessa, jos kuhdun ulkoista ei huomata ajoissa ja se ehtii kasvaa isoksi. Neuvolan eka ultra on suht myöhään, mutta varhaisraskauden ultrassa voi käydä vapaaehtoisesti omakustanteisesti siinä viikon 7 paikkeilla tsekkaamassa tilanteen. Hedelmöityishoidoissa olleille tulee tämä käynti ainakin, koska riski kohdunulkoiseen on hieman normaalia suurempi.
Eikös nuo raskaudet päädy melkein poikkeuksetta keskenmenoon?
Vierailija kirjoitti:
Eikös nuo raskaudet päädy melkein poikkeuksetta keskenmenoon?
Hoitoina joko seurantahoito (jos lievä tilanne ja alussa), lääkehoito tai leikkaus. Kohdunulkoiset aina joko keskeytyvät tai keskeytetään, raskauden loppuunsaattaminen ei ole mahdollista.
No ei nyt kovin helposti... paha on paha ja hyvä hyvä. Auttoko toi? :D