Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

10-vuotias poikani alkanut kaveeraamaan romanilasten kanssa...

Vierailija
06.05.2018 |

Toinen uusista kavereistaan vuoden vanhempi, toinen 2 vuotta.

Anteeksi jos vaikutan pöhlöltä, mutta en tiedä mitä mieltä olisin. Omien ennakkoluulojeni vuoksi kai mietin että onko tämä hyvä vai huono asia. En tiedä itse näistä pojista tai vanhemmistaan mitään, toisen olen nähnyt vilaukselta.

Pojalleni en tietenkään ole sanonut mitään ennakkoluuloistani. Olen ainoastaan sanonut olevani iloinen, että kaveripiirinsä laajenee.

Miten te toimisitte/olette toimineet?

Ja anteeksi, tarkoitus ei ole loukata ketään, pahoittelen jo etukäteen, jos niin tein...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttäreni kautta tunnen romaniperheen ja en voisi mukavampia ihmisiä tietää.

Vierailija
2/5 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ahaa, nyt ei kyse ollutkaan romaaneista kuten viimeksi kirjoitit. Siitä tuli hulvaton ketju.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutustu itsekin niihin kavereihin. Pidä omalla pojallasi entiset rajat ja kiinnostus hänen tekemisiinsä. Oma poikani oli kaveria vuotta vanhemman pojan kanssa (ihan valtaväestöä) joka yritti saada kaveria hölmöilyihin. Kotona oli harrastukset ja kotiintuloajat, muut kaverit puhuivat myö, ettei sen kaverin jutut ole ihan hyväksi. Ei siis saanut meidän pojasta nuorempaa seuraajaa. Myöhemmin hän muutti pois. Samaisella pojallani on ollut ihan hyvä kaveri, joka oli romaniperheestä.

Vierailija
4/5 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihinkä se puoliromaaniketju meni?

Vierailija
5/5 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Viimeistään parin vuoden kuluttua on ongelmat. 

Historia ei tunne nuoria romanimiehiä, joilla ei olisi rikosrekisteriä. Poikasi siinä porukassa sitten mukana?

Jotain tällaista mä kai pelkään.. mutta miten tuoda huoli pojalle esille, ilman että tekee pojasta ennakkoluuloisen..

Ap

Ps. Mitään aloituksia romaneista tai romaaneista en ole tänne koskaan tehnyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi viisi