Mies: Mitä ajattelet naisesta joka väittelee tohtoriksi? Nostaako yhtään markkina-arvoa vai laskeeko?
Kommentit (49)
Vierailija kirjoitti:
Aivan sama.
ei ole
Yhdentekevää. Todennäköisesti tohtori itse olettaa sen nostavan ja se saattaa muodostua ongelmaksi. Vähän kuin nuori mies luulee auton nostavan hänen statustaan.
Vierailija kirjoitti:
Yhdentekevää. Todennäköisesti tohtori itse olettaa sen nostavan ja se saattaa muodostua ongelmaksi. Vähän kuin nuori mies luulee auton nostavan hänen statustaan.
jotenki toivois, että se nostaisi, koska eihän tohtoriksi väitellyt voi ihan tampio olla
Ei tohtoriksi markkina-arvon vuoksi opiskella. Tai siis työmarkkinoiden suhteen kyllä, mutta ei kaikkia valintoja elämässä tehdä pariutumisen takia.
Mitä "markkina-arvoon" tulee, niin hinta on kohdillaan kun sekä ostaja että myyjä ovat tyytyväisiä.
Arvostan kyllä jos ihminen on väitellyt tohtoriksi, mutta en voi sanoa että se mitenkään lisäisi kiinnostustani.
t. mies
Vaimoni väittelee, enkä väittäisi että nostaa mutta ei myöskään laske. Varmaan se, arvostaako statusta tai koulutusta määrittää sen miten vaikuttaa. Mun vaimo on uraohjus ja nyt huomaan että se ei välttämättä positiivinen asia. Työ menee usein patisuhteen edelle ja yhteinen aika vähäistä. Itse olen henkilö joka arvostaa enemmän vapaa aikaa ja yhteistä aikaa kuin statusta tms.
Tunnen pari naistohtoria, molemmat besserwissereitä myös oman alansa ulkopuolelta ja täysiä kaheleitä, toinen tuo esille työmatkansa verorahoilla ympäri maailmaa ja toinen on Riidankylväjä sekä työpaikalla että naapurustossa.
Laskee. Tiedän kokemuksesta. Pelkäävät ja ihan turhaan.
Ihmettelen tohtorisihmistä joka miettii jotain markkina-arvoja.
Lisää kiinnostusta, jos väittelee oikeista tieteistä. Humanistihömpän suhteen on sama onko maisteri vai tohtori, kun niiden osalta kiinnostus on nolla joka tapauksessa
Joskus tapailin tohtorisnaista ja olihan se tietenkin alussa kiehtovaa käydä hyviä keskusteluja älykkään naisen kanssa. Seurustelun kannalta korkea koulutus on yhdentekevää, koska se ei takaa, että nainen olisi ollenkaan sopivaa vaimomatskua.
Monet naiset varmaan itse kuvittelevat sen nostavan markkina-arvoa, mutta se on harhaa.
Naisen koulutuksella on suhdejutuissa hyvin pieni merkitys. Tohtoriksi väittely voi kertoa kunnianhimosta, mutta niin voi triathlonin harrastaminenkin. Minä näen ihmisen yksilönä, enkä saavutuksina tai menestyksinä.
Vierailija kirjoitti:
Lisää kiinnostusta, jos väittelee oikeista tieteistä. Humanistihömpän suhteen on sama onko maisteri vai tohtori, kun niiden osalta kiinnostus on nolla joka tapauksessa
Mikä on humanistihömppää? Onko valtiotieteiden tohtori humanistihömpän tohtori?
Dosentti kirjoitti:
Laskee. Tiedän kokemuksesta. Pelkäävät ja ihan turhaan.
mitä pelkää?
Saattaa hitusen ehkä nostaa tai laskea. Riippuu alasta. Ei ole kovin tärkeää.
Tutkimukset osoittavat, että miehet karttavat älykkäitä naisia vaikka väittävät etteivät karta.
Aivan sama.