Rippijuhlien tarjoilut
Auttakaa suolaisten kanssa,eli mitä pitäisi olla,vieraita tulossa yli 30. Lämmintä ruokaa en haluaisi tarjota.
Kommentit (11)
Ei mitään. Ei olljt tarjoilua kun en käynyt riparia
Voileipäkakkuja, suolaisia piirakoita, tapaksia, munanpuolikkaita sillillä tai kallella,
Ruisnappeja/lastuja ja tonnikalatöhnää. Töhnään tonnikalaa, maustamatonta tuorejuustoa, ruohosipulia silputtuna ja maun mukaan sitruunapippuria. Joko nokare valmiiksi napille tai sitten kulhoon ja jokainen voi siitä ottaa omalle lautaselle ja dipata lastuja.
Tapaksia/ antipastoja/ mezejä
Ruokaisa salaatti, pari erimakuista
Pari voileipäkakkua
Kylmä keitto (gaspazho) ja patonki
Croissant-baari (eli croisantteja ja erilaisia täytteitä, jokainen täyttää oman makunsa mukaan, mm. valkohomejuustoa, serranoa, salaatinlehtiä, yms yms)
Suolaisia piirakoita pari eri makua (kinkku, pinaatti tms)
siinä muutama vaihtoehto...
Joko niitä perinteisiä voileipäkakkua, suolaisia piirakoita, voileipiä, karjalanpiirakoita ym. kahvipöytään, tai sitten jos haluat jotain ruokaisampaa, niin vaikka erilaisia salaatteja, savukalaa, lihaleikkeleitä yms.
Voileipäkakku. (Jos on liian vanhanaikainen niin raikkaat voileivät tilalle)
Coctailpiirakat ja munavoi.
Joku suolainen piirakka.
Ruisnapit haluamallaan täytteellä.
Juustotarjotin.
Tässä joitain esimerkkejä.
Meillä muutama vuosi sitten tarjoiltiin seuraavat herkut:
-tomaatti-mozzarellapiirakkaa, vegeversio ja vihersalaatti kylkeen
-lohi- ja kinkkuvoileipäkakku
-karjalanpiirakat ja munavoi
-juustotarjotin, viinirypäleet ja hunajamelonia, keksilajitelma
Sopivassa suhteessa uutta ja perinteistä, että myös mummoille maistuu :D kaikki tykkäsi ja ei paljoa jäänyt ylimääräistä, suolaista kannattaa varata reilusti. Olisin halunnut coctailpaloja/canapé-tyyppisiä herkkuja, mutta niiden tekemiseen olisi mennyt turhan paljon aikaa. Ison salaatin ja karjalanpiirakat tilasin valmiina, muut oli helppo tehdä itse.
Meillä oli kirkon jälkeen brunssi. 3 eri salaattia, paahtopaistia wasabimajoneesilla, lihapullia, prinssinakkeja, croisantteja, juustotarjotin, hedelmiä, 3 erilaista kakkua, pikkuleipiä sekä karkkibuffa.
Kun jättää rippikoulun väliin, niin ei tarvitse murehtia tarjoilua.