Naisten palloilulajit
Missä on keskustelu tästä: vuosien ajan nuoria naisia käytettiin Suomessa seksuaalisesti hyväksi. Hyväksikäyttäjät olivat vanhempia pelaajanaisia ja hyväksikäyttöön suostuminen oli monen kohdalla edellytys joukkueessa pelaamiselle.
Tämä on aivan pöyristyttävä skandaali, joka on myönnetty myös palloliitoissa. Missä on julkinen keskustelu aiheesta? Tämän pitäisi olla aika, jolloin mee-toon -hengen mukaisesti tuetaan hyväksikäytettyjä. Törkeää kaksinaamaisuutta kun tekijöinä ovatkin toiset naiset.
Kommentit (4)
No eikö siitä jo tälläkin palstalla ollu ketju?
Joka päivähän tästä keskustellaan täälläkin. Draamaa syntyy heikosti silloin kun kaikki on samaa mieltä.
Vierailija kirjoitti:
Missä A-Studio? missä Veitola ja kumppanien julkiset käräjät? Missä vaatimukset tekijöiden henkilöllisyyksien julkistamisesta? Missä edes toimittajien kommenttikirjoitukset siitä, mitä naisurheilussa on vakavasti vikana kun selvästi näin ”toxic femininity”kulttuuri?
Hesari teki juuri aiheesta jutun ja ilmeisesti tuon toiminnan parhaat päivät on nähty noin vuoteen 2008 mennessä. Jutussa kerrottiin myös että lähiaikoina avautuu nettipalvelu, jossa pelaajat saavat apua ja ohjeistusta kuinka toimia ihan henkilökohtaisella tasolla. Siinä teille miehet mallia. Ei kuukausien ulinakampanjaa jossa vähätellään uhreja vaan suoralla ja nopealla toiminnalla homma pyörimään niin että väärinkäytökset saadaan loppumaan. Mihin tarvitaan A-talkia kun ei ole sitä osapuolta joka haluaa vaahto suupielissä kieltää ja vähätellä.
sääntö numero 1: naiset eivät ahdistele tai tee muutakaan pahaa
sääntö numero 2: mikäli näin kuitenkin tapahtuu astuu välittömästi voimaan sääntö numero 1