Kysely: Pitäisikö lestadiolaisnaisille sallia ehkäisy? !!!!!!!!!!!
Nythän ehkäisy on kielletty lestadiolaisnaisilta. Kielto perustuu lestadiolaisten yhteiseen päätökseen.
Kerätäänpäs vähän gallupia siitä mitä mieltä palstalla ollaan kiellon järkevyydestä?
Kommentit (17)
Olen vanhoillislestadiolainen ja käytän ehkäisyä. Tiedän, etten ole ainut. Olisi hyvä, jos virallinen kantakin muuttuisi ehkäisyn suhteen sallivammaksi.
Miksi kuulua lahkoon, jos ei hyväksy lahkon sääntöjä?
Millä tavoin kielletty? Jos lestadiolaisnainen marssii neuvolaan tai terveyskeskukseen ja sanoo haluavansa ehkäisyn, niin hänellekö ei sitä anneta? Kyllä hekin sen saavat jos haluavat. Kyse on yhteisön uskonnollisista säännöistä, ja niitä on periaatteessa vapaaehtoista noudattaa tai ei. Kyllä kai heillä saa olla yhteisössä sellaiset säännöt kuin haluavat.
Kaivo ja hyppäys. Lahko ja määräys.
Miksi vain naisille? Eivätkö miehet sitten saisi ehkäistä?
Mitä sitten, kun ei oikeasti enää jaksa.
Uskonnoton kirjoitti:
Miksi kuulua lahkoon, jos ei hyväksy lahkon sääntöjä?
Sitähän minä tässä just mietin. Ei ole ehkäisykielto ainut, mistä olen eri mieltä.
Vierailija kirjoitti:
Mitä sitten, kun ei oikeasti enää jaksa.
Onko pakko jaksaa? Eikö voi salaa hankkia ehkäisyä jos ei muuten?
Lestaadiolaiset on uskonto, ja uskonnoilla SAA olla periaatteita.
Uskonnoton kirjoitti:
Miksi kuulua lahkoon, jos ei hyväksy lahkon sääntöjä?
Miksi kuulua lahkoon?
Vierailija kirjoitti:
Uskonnoton kirjoitti:
Miksi kuulua lahkoon, jos ei hyväksy lahkon sääntöjä?
Miksi kuulua lahkoon?
Tätä itsekin ihmettelen. Vanhempani ovat uskovaisia (eivät tosin lestoja), ja tämän vuoksi erosin kirkosta heti kotoa muutettuani, enkä ole ollut heihin yhteydessä kuin pakollisissa tilanteissa.
En pysty vastaamaan tällaiseen kysymyksenasetteluun. Ehkäisyn käyttämisen tai käyttämättä jättämisen ei pitäisi olla asia, jonka joku muu naiselle sallii tai ei salli.
Vaikea kysymys, koska periaatteessa ehkäisy ois lestadiolaisten uskomusta vastaan. Onko se sitten enää lestadiolaisuutta? Ja jos yhden säännön poistaa eikö samointein kannattaisi muutkin älyttömät säännöt poistaa samoin tein. Eli juurikin et miks kuulut lahkoon jos et voi elää sen periaatteitten mukaan.
Toisaalta tiedän pari lestadiolaisäitiä, jotka on aivan uupuneita siihen lapsimäärään ja katkeria siitä ettei ikinä pääse tekee töitä, joihin on just ja just kerenny kouluttautua. Eli toki oon sitä mieltä et kaikilla pitäis valinnanavapaus olla.
Ehkä kuitenkin periaatteen ihmisenä käännyn siihen, et lahkossa lahkon tavalla ja jos haluu elää normaalia elämää ni sit eroo lahkosta.
Kyllä pitäisi sallia. Lestadiolaisuuden opit perustuvat mukamas Raamattuun, mutta missään kohti Raamattua ei kielletä ehkäisyä.
Surkuhupaisa huomio on se, että ehkäisykielto on lestadiolaisuudessa suhteellisen tuore. Ennen sitä ei ollut. Kun lestadiolaisuus (muistaakseni) 1960-luvulla oli jo pahasti hiipunut ja uhkasi liikkeenä kuolla, liikkeen johdossa olevat sedät asettivat tuollaisen säännön, että ehkäisy on kiellettyä ja suuri synti. Saatiin liikkeen jäsenmäärä taas kasvuun.
Ei siis perustu Raamatun sanaan ja siksi en voi millään tavalla kunnioittaa lestadiolaisuuden ehkäisykieltoa.
- uskovainen, ei-lestadiolainen
Täällä Jumala. En hyväksy. Gallup on turha ja sen tekijä joutuu kadotukseen.
Hyvää kevättä kaikille paitsi syntisille.
Sen pitäisi olla pakollinen.