Onko teidän tulevalla ekaluokkalaisella pvkotipaikka elokuun alun viikoilla?
Itselleni ei ollut tullut mieleenkään ettei se ole automaatio. Tarkistin vielä päiväkodista ja meillä lapsi saa olla päivähoidossa vielä elokuussa (helpotus tälle kesälle). Tuli puheeksi tutun lto:n kanssa ja hän sanoi että heidän kunnassa ekaluokkalaiset potkitaan päiväkodista 31.7. Tutkin mielenkiinnosta vähän lakia ja niinhän se on että oppivelvollisuus alkaa 1.8. sinä vuonna kun lapsi täyttää 7 vuotta. Miten teidän paikkakunnalla, onko ekaluokkalaisilla elokuun alussa mahdollisuus pvkotipaikkaan?
Kommentit (8)
Meillä päivähoito (eskari päiväkodin puolella) päättyy 31.5., mutta kouluun menijät saavat kyllä hoitopaikan kesäksi, jos tarvitsee. Itse ajattelin yrittää järjestää elokuun mummien avulla, koska en viitsis vuorotteluvapaalle jäävänä millään maksaa hoitopaikasta...
ja olimme hyvissä ajoin ilmoittaneet, että emme enää sen jälkeen tarvitse hoitopaikkaa. Yllätys oli suuri, kun kesäkuussa tuli kirje, jossa pyydettiin selvitystä tuloista päivähoitomaksun laskemista varten... Eivät aina tiedot mene perille!
Mutta vaikka vielä saisikin olla elokuun alussa, itse kyllä järjestäisin loman sinne. Mielestäni on hurjan rankkaa lapselle, jos ei saa olla lomalla ennen koulun alkua. meillä nyt kakkonen menee ekalle ensi syksynä ja on lomalla 16.6-14.8 ja minusta on ihana, että pystyimme näin järjestämään omat lomat (+mummi hoitamaan), jotta lapset saavat pitkän kesäloman.
Esikoinen aloitti koulun 1½v sitten (eli on nyt tokalla) ja ensimmäinen syksy oli aivan äärimmäisen rankka, vaikka olin itse kotona, eikä tarvinnut edes jäädä iltapäiväkerhoihin yms. Suorittelen, että ajttelette sitä pientä koululaista ja yritätte järjestää lomaa elokuun alkuun :)
Koulunsa alottavalle voi hakea päiväkotipaikkaa elokuun alkupäiviksi. Mikään pakkohan kunnan ei ole järjestää hoitoa koululaiselle, mutta jos tilaa on, niin sitten voi hoitopaikan saada.
Eikä elokuun päiville edes neuvottelemalla saa hoitopaikkaa.
Oikeus hoitopaikkaan loppuu 31.7. ja siitä on vielä kaksi viikkoa koulun alkuun. Meillä on elokuun eka viikko klaarattu isän loman myötä, mutta päänvaivaa aiheuttaa vielä elokuun toinen viikko. Mummolaan hän voisi mennä, mutta itsestä tuntuu tosi pahalta laittaa pieni pois kotoa juuri ennen koulun alkua..
Täytin just ensikauden päivähoidon papereita pikkuveljen osalta ja tarkistin tuon meidän eskarilaisen oikeuden. Meidän päiväkodissa päivähoito-oikeus päättyy siis 31.7.
Pidämme miehen kanssa lomaa eri aikaan ja yhden viikon poika saa olla isosiskon kanssa koska mun tarttee säästää lomaa sitten koulun alkuun, syyslomaan, joululomaan, hiihtolomaan