Onko Daniel hyvä nimi?
Onko tuo Daniel hyvä nimi pojalle? Millaisia stereotypiota nimeen liitetään ja vpidaanko poikaa kiusata nimen takia? Ollaan näin vasta kaavailulla ajateltu nimetä tulevat lapset Ruotsin kuninkaallisten mukaan.
Kommentit (20)
Hyvä ja käytännöllinen nimi. Jos sopii sukunimeen, niin kivalta kuulostaakin. Ollut aika muodikas viimeiset 10 vuotta, mutta jos se ei haittaa, niin mikäs siinä. On kuitenkin kohtalaisen ajaton verrattuna moniin nykyajan lässynimiin (Veeti, Eeli, Eemil jne), sopii myös aikuiselle miehelle eikä huuda yhtä tiettyä aikakautta.
"alkujaan heprealainen nimi ja tarkoittaa ”Jumala on minun tuomarini”"
-Wikipedia
On hyvä nimi. Eikä mitään ärsyttäviä lempinimiäkään saa väännettyä, kaikki lempinimetkin kuulostaa hyvältä. 💜
Jep, samaa mieltä täälläkin. On hyvä nimi, ajaton, ei riippuvainen maastakaan, kun eihän tiedä, minne lapsen tulevaisuuskin vie. :) Helppo sopeuttaa useimpiin kieliin lausuttaessa, ihan normaali nimi Suomessakin.
Joo, onhan se jos on britti. Suomalainen Daniel Löppönen kuulostaa kyllä ihan hemmetin typerältä.
Menee vähän OT:ksi, mutta itselläni särähtää korvaan, jos joku kyselee, että voiko antaa nimeksi Daniel, vai voidaanko nimestä kiusata. Nyt puhutaan ihan tavallisesta nimestä, eikä mistään Yrjö-Jortikasta. Tuollainen nöyristely ei minusta ole kovin hyvä lähtökohta lapsen tasapainoiselle kasvattamiselle. Kuka tahansa voi joutua kiusatuksi mistä tahansa syystä. Jos lapsi tulee koulusta kotiin surkeana kertoen, että hänen itse valitsemaansa erikoisenväristä pipoa haukuttiin, niin rohkaisetko (eri asia kuin pakottaminen) lasta kantamaan itseään miellyttävää pipoa selkä suorana, vai alatko anella, että laittaisitko jonkun muun pipon huomenna? Kun hankkii lapsia, kannattaa varmistaa, että oma tunne-elämä ei ole enää teini-ikäisen tasolla. Vanhemmuus vaatii tervettä itsetuntoa ja itseluottamusta, ja voi silti olla välillä aika hankalaa, saati sitten jos on itsekin ihan hukassa.
Vierailija kirjoitti:
Joo, onhan se jos on britti. Suomalainen Daniel Löppönen kuulostaa kyllä ihan hemmetin typerältä.
Nyt kun sanoit tuon esimerkin niin huomaa, että sopii hyvin suomalaiseenkin sukunimeen.
Me valittiin Daniel lapsen nimeksi kun se on niin kaunis ja sopii hyvin lapsen ruotsalaista alkuperää olevaan sukunimeen. :)
Vierailija kirjoitti:
Joo, onhan se jos on britti. Suomalainen Daniel Löppönen kuulostaa kyllä ihan hemmetin typerältä.
Taneli on Daniel nimen suomalainen muoto.
Taneli Löppönen kuulostaa jo paremmalta.
Daniel on aika pehmonimi.
Daniela on nätti tytön nimi.
Kummatkaan eivät sovi perinteisen suomalaisen sukunimen kanssa.
Kaarle, Kalle, Kristian nimissä on enemmän särmää ja sopivat suomalaiseen sukunimeenkin.
Itse olet nynny!
Daniel on tosi söpö ja ihana pojan nimi.
Mainitsemasi nimi Damiano on kyllä myös ihan söpö. Tykkään molemmista.
Vierailija kirjoitti:
Damn Daniel!
Damn you!
Poris se lausutaa Raniel. Muute ei huano.
On kansainvälinen nimi. Kertoo monikulttuurisesta perheestä... Onko teillä sellainen, vaiko ihan vaan monarkkeja ihaillaksenne valitsette nimen?