Paljonko teillä oli opintolainaa?
Mielenkiinnosta kyselen. Opiskelen tällä hetkellä lukiossa ja asun omillani. Mietin tässä että kannattaako sitä opintolainaa ottaa esimerkiksi kun menee korkeakouluun.
Paljonko teillä lainaa oli? Kauanko meni maksaessa vai maksatteko lainaa vieläkin? Kiitos :)
Kommentit (41)
Kymppitonni. Kuoleentuu asunnon myynnin yhteydessä ensi vuonna.
Aikuisopiskelija
Nostin muistaakseni silloiset maksimit kolmena vuotena. Eli noin 9000€ oli lainaa. Nyt on noin 2000€ jäljellä. Kesäkuussa 2020 maksettu pois. Kannattaa nostaa helppo ja halpa laina pois.
0€. Jälkikäteen ajatellen olisi pitänyt ottaa ja sijoittaa. Rahoitin opintoni käymällä töissä opintojen ohella. Lukiolaiselle en suosittele, koska koulussa pitää yleensä olla enimmäkseen läsnä, mutta yliopistossa se onnistuu helpommin.
Ei yhtään. Ei sitä tarvii mihinkään jos on järkeä päässä eikä halua elää muotielämää clubbaillen tai jotain vastaavaa. Suurin osa lainan ottajista osteli sillä jotain elektroniikkaa ja puhelimia ja sitten kun koulut oli käyty niin saivat maksaa niitä nyt vanhentuneita telkkareita takaisin vuosia ja vuosia.
0e. Olin ekan yliopistovuoden jälkeen kesätöissä kaupassa. Kesä loppui ja sopimustani jatkettiin niin, että tein keskimäärin yhden vuoron viikossa. Jos opiskeluissa oli löysempää, saattoi työvuorojakin olla enemmän. Tuloja tuli sen verran, että arki pyöri ja noin kerran vuodessa saattoi lähteä reissuun. Ja neljän viikon palkallinen kesäloma opiskeluaikana oli melkosta luksusta!
En siis lukiolaisena aio lainaa ottaa, mietin todellakin sitten lukion jälkeisiä opiskeluja, kun en enää viitsisi vanhempiani häiritä menoillani. Ollessani täysi-ikäinen, minulle jäisi vuokran jälkeen käteen noin 80€ eikä sillä hirveän leveästi elele. Kolmasosa menisi jo joukkoliikenteeseen. En käytä alkoholia tai juhli, joten sillä onneksi säästän rahaa. Vähän päälle neljälläkympillä ei kuun ruokia, opiskeluun liittyviä kustannuksia ja hygieniatuotteita taida saada..
Vierailija kirjoitti:
Ei yhtään. Ei sitä tarvii mihinkään jos on järkeä päässä eikä halua elää muotielämää clubbaillen tai jotain vastaavaa. Suurin osa lainan ottajista osteli sillä jotain elektroniikkaa ja puhelimia ja sitten kun koulut oli käyty niin saivat maksaa niitä nyt vanhentuneita telkkareita takaisin vuosia ja vuosia.
kaikilla opintoraha + asumistuki ei riitä edes vuokraan eikä voi käydä töissä opintojen ohella esim. amk:ssa yhtä helposti kuin yliopistossa.
itsellä laina 300€ / kk meni ihan elämiseen, ei elektroniikkaan, puhelimiin tai muotielämään.
tervetuloa pois sieltä omasta pikku kuplasta.
Minulla oli opintojen loputtua melkein 20 000 e lainaa. Tosi iso määrä, eikä edes koko opiskelun ajalta, koska viimeisinä vuosina rahoitin opiskelua töillä. Korko kasvoi korkoa ja lopulta kun pääsin maksamaan takaisin oli koko potti valtava.
Takaisin maksaminen on kuitenkin sujunut melko kivuttomasti. Itsestään lyhenee pieni määrä ja välillä lyhennän omia eriä jos muistan ja ylimääräistä rahaa roikkuu tilillä. Vielä on 3000 e jäljellä.
Minulla on ihan positiivinen suhde opintolainaan. Se on halpaa ja sen turvin voit keskittyä helpommin opiskeluun. Toinen vaihtoehto on tehdä töitä, mutta on tosi raskasta tehdä ensin pitkä ja vaativa päivä yliopistolla ja sitten mennä illaksi töihin. Siinä kärsii lopulta mieli ja kroppa ja opinnotkin voi venyä. Kolmas rahoitusvaihtoehto on avustavat sukulaiset, mutta kaikilla ei ole vanhempia jotka voisivat rahallisesti auttaa.
Noin 10 000e, 2000-luvulla. Sillä sain rahoitettua kuuden vuoden yliopisto-opinnot. Olin joka kesä- ja joululoman töissä ja lisäksi työskentelin pari viikonloppua kuukaudessa, tästä tuli tietysti suurin osa rahoistani. Iso menoerä opiskelun aikana oli hääjuhla, siihen meni varmaan puolet tuosta lainasummasta. Opintotuki ei riittänyt yksin edes vuokranmaksuun. Sain tuon lainan maksettua parissa vuodessa pois valmistumisen jälkeen.
En ottanut lainaa ja se hieman kaduttaa. Kituutin koko opiskeluajan jotta sain vuokrat ja ruuat maksettua. Jouduin välillä kysellä vanhemmilta rahaa ruokaan..
Lainaa oli noin 10 000€, pienehkössä kaupungissa jossa on paljon opiskelijoita ei niin vain töitä löydy. Ja opinnot vaati paljon läsnäoloa, joten mahdollisuudet töihin oli muutenkin aika rajattua. Opintorahasta ja asumislisästä jäi laskujen jälkeen 40€/kk, joten ihan puhtaasti elämiseen meni laina. Pois sain lainan maksettua alle kahdessa vuodessa valmistumisen jälkeen, ylimääräisinä lyhennyksinä kaikki.
Jos valmistuu normaalissa ajassa, saa opintolainasta ison osan vähennettyä. Ei opintolainaa kannata pelätä, korko on pieni. Itselläni opintoraha+asumislisä eivät kata edes vuokraa vaikka asun kaupunkini halvimmassa luukusssa. Kun valmistun, lainaa on n. 8000e-10,000e ennen vähennystä.
Mullakin oli vähän vajaa 10 000 €. Elämiseen se meni ja ei kyllä kaduta.
Tässä toinen lukiolainen ja mietin myös tuota opintolaina juttua. Tämän ketjun perusteella voisin jopa uskaltaa ottaa lainaa lukion jälkee
Tulee olemaan yli 25000 kun valmistun. Ja silti pitää käydä töissä... pää meinaa hajota.
Lukio aikana oli 2000€, maksoin kaiken itse kun muutin, eikä vanhemmillani ollut varaa avustaa minua kirjoissa, vuokrissa tai missään muussakaan.. Tein välillä töitä matalapalkkaisessa työpaikassa. Mutta viimeisellä luokalla tein töitä vain pari vuoroa kuukaudessa, joten oli pakko ottaa lainaa että sain vuokran maksettua.. (En tehnyt töitä, koska halusin panostaa kirjotuksiin)
Pidin välivuoden perheasioiden yms vuoksi. Tein satunnaisesti töitä, ja sain maksettua 2000€ lainan vuodessa pois.
Nyt opiskelen fysiikaa, ja tähtään tohtorin tutkintoon. Teen tällä hetkellä töitä yliopistolla.. Mutta alussa piti ottaa taas lainaa 12 000€. En ole aloittanut vielä opintolainan takaisin maksua, sillä en ole valmistunut. En stressaa lainasta, sillä tiedän että saan maksettua sen helposti, kun saan tohtorinpaperit käteen. :)
Noin 18 000 €. Noin 3500 € sai hyväksiluettua verotuksessa parin ekan työvuoden aikana. Ilman muuta kannattaa ottaa ainakin sen verran, että voi vähentää verotuksessa. Marginaali on niin pieni, että kannattaa ottaa vaikka ei tarvitsisikaan.
Nostin lainaa muutaman tonnin, alle 5000€, tarkkaa summaa en enää muista. Maksoin ne heti ensimmäisistä palkoista nopealla aikataululla pois. Sen jälkeen aloitin säästämisen.
Opiskeluaikaan olin joka kesä kesätöissä ja tein pientä keikkaa lukukausien aikana. Sain myös pienen perinnön opiskeluaikana, joten lainaa ei juuri tarvinnut ottaa. Onneksi!
noi 5000 nostin opiskeluaikana. se oli ihan viisasta, opiskeluaika oli rentoa ja mukavaa kun ei tarvinnut hiki hatussa tehdä töitä ja sai keskittyä opintoihin. aloin maksaa lainaa pois heti opiskelujen jälkeen pois kuukausittain, vielä 3500 maksamatta.