Tapiola-murtovarkaat
Meille yritettiin murtautua tänään kahdentoista maissa. Olin kotona.
Kommentit (8)
Jos teille on yritettyä murtautua oikea ilmoitus osoite on poliisi ei vauva.fi aihe vapaa palsta
Kerrostalo. Ensin jotain kovaa rapinaa ja sen jälkeen vasta ovikellon soitto.
Meinaatko että soitan poliisille kertoakseni että asuntoon ei ole tunkeuduttu, eikä mitään viety? Hyvä suunnitelma. Se oli murron esivalmistelua, joka olisi varmasti toteutunut jos en kotona olisi ollut.
Vierailija kirjoitti:
Meinaatko että soitan poliisille kertoakseni että asuntoon ei ole tunkeuduttu, eikä mitään viety? Hyvä suunnitelma. Se oli murron esivalmistelua, joka olisi varmasti toteutunut jos en kotona olisi ollut.
Millainen porukka siellä oli? Voishan sitä silti soittaa ja tiedottaa poliisia, että osaavat kiinnittää huomiota. Millaisella autolla olivat liikenteessä? Tämmöisessä tapauksessa olisi hyvä tsekata rekkari.
Olarin suunnalla ainakin ala-asteikäiset mukulat harrastaa hauskana leikkinä ovikellojen pimpottelua ja ovella kolistelua.
Sitä perinteistä siis, että ensin soitetaan ovikelloa ja sitten juostaan piiloon nauramaan, kun ovea avataan.
Asutaan rivitalossa ja on tapahtunut useampana päivänä.
Meillä ei ole lapsia, en siis tunne kyseisiä lapsia eikä ole oikein kontakteja ilmoittaa vanhemmille mitä touhuavat.
Up
Kerro AP lisää, missäpäin Tapiolaa tämä tapahtui? Etelä-Tapiola, Pohjois-Tapiola....?
Mistä tiesit että olivat Tapiolasta? Ihan yhtä hyvin saattoivat olla Fennian tai Lähivakuutuksen palkkalistoilla...
Asutko omakoti-, rivi- vai kerrostalossa? Soittavatko ensin ovikelloa? Mitä tuntomerkkejä näit tai kuulit?