Lyhennetty työaika "huvikseen"?
Onko ok tehdä lyhennettyä työaikaa (3/4 pv viikossa) ihan vaan koska haluaa? Ei ole pieniä lapsia tai jaksamisongelmia. (Työnantajalle tämä on ok.)
Saan ok palkkaa ja joka kk jää säästöön reilusti. Sijoituksia on ja muuta puskurirahastoa. Omistusasunto maksettuna. "Kehtaisiko" sitä lyhentää työaikaansa? Voisin esim. mielelläni siivota perjantaina rauhassa itsekseni. Monihan ostaa siivouspalvelua, sitä en halua.
Vaikuttaisinko siipeilijältä, laiskalta tai perijättäreltä? Vai ihan normityypiltä, joka ei halua käyttää koko elämäänsä työntekoon?
Kommentit (3)
Tottakai voi tehdä niin, jos se työnantajallekin sopii. Kannattaa ottaa selkoa mikä on vähimmäisaika, mikä pitää täydestä työajasta tehdä, että lomat kertyy normaalisti.
Huomaa, että tuo vaikuttaa myös eläkkeeseen.
Kuullostaa hyvälle! :) You go