Miks terkkarit on niin paljo rennompia ku sairaanhoitajat?
Terkkarit, ihan opiskelijat ovat todella paljon rennompia kuin sairaanhoitajaopiskelijat. Juttelimme asiasta työkavereiden kanssa, ja kertoivat tehneensä täysin saman havainnon. Mistä johtuu? Monesti sh-opiskelijat myös käyttäytyvät ylimielisesti ja luulevat liikoja itsestään. Th-opiskelijat aivan erilaisia. Sh-opiskelijat ovat myös hyvin ylimielisiä terkkareita kohtaan.
Kommentit (9)
Koska terkkarit on ylempänä. Moni sh on hakenut myös terkkariksi, muttei ole päässyt. Sh paljon helpompaa päästä kuin th.
Millaisella asenteella nämä terkkarit, röntgenhoitajat, ensihoitajat yms suhtautuvat perushoidon harkkaan? Sehän on heille täysin pakollista pakkopullaa.
Ihan on ihmisestä kiinni. Sairaanhoitajissa on todellakin ylimielisiä henkilöitä, mutta myös todella ihania ja sydämellisiä henkilöitä. Terkkareissa varmasti on myös niitä ihania ja ammattitaitoisia, mutta myös näitä "minä en kenenkään pyllyjä pyyhi enkä sairaalaan halua töihin"- opiskelijoita. Ymmärrän joo. Terkkarithan tähtää aivan erilaisiin hommiin kuin sairaanhoitajat.
Vierailija kirjoitti:
Millaisella asenteella nämä terkkarit, röntgenhoitajat, ensihoitajat yms suhtautuvat perushoidon harkkaan? Sehän on heille täysin pakollista pakkopullaa.
Osalle varmaan onkin. Minusta se hoitoharjoittelu oli ihan mukavaa, vaikka sitä onkin meillä niin vähän.
-Röntgenhoitaja
No minä olen sh-opiskelija. Olen itse asiassa aloittajan kanssa täysin samaa mieltä! Ainakin meidän koulussa tuntuu terkkareilla olevan paljon parempi yhteishenki, vaikka meidänkin ryhmässä ihan jees yhteishenki. Olen tehnyt muutamia kursseja terkkariryhmän kanssa aikataulusyistä, ja kyllä siellä on paljon rennompi meininki kuin meidän ryhmässämme. Aion hakea siirtoa terkkariksi muutenkin..
Tuo on muuten ihan totta. Sh-opiskelijoissa on jotain outoa, eivät usein pärjää keskenäänkään omissa ryhmissään. Mitä pienempi AMK, sitä vttumaisempi ryhmähenki. Olipahan joku kiusattu porukasta siihen pisteeseen että lopetti opinnot.
Terkkariopiskelijana voin ainakin sen vahvistaa, että sh-opiskelijat tuntuvat olevan melko ylimielisiä meitä kohtaan. Ei toki pidä yleistää, mutta meidän terkkariryhmää on sh-ryhmä kohdellut inhottavasti. Olemme heidän mielestään "hitaita, lamaantuneita ja osaamattomia". Tasokokeissa ryhmissä oli sekä th että sh opiskelijoita, sh opiskelijat kovaan ääneen voivottelivat ja pyörittelivät silmiään. Monella tapaa käyttäytyneet todella ikävästi...
Koska terkkariksi on vaikeampi päästä, he saavat kaksi pätevyyttä (sh&Th) sekä heillä on miljoona kertaa mukavampi ja siistimpi työ ja laajemmat työmahdollisuudet. Ja itse olen huomannut myös saman!