Hartwall areenan katsomopaikat konsertissa
Ei kai porukka istu penkeillään? Permantopaikkoja ei enää ollut, niin joutui ottamaan katsomosta. Mietin tässä nyt sitten, että ei kai porukka vain istu ja katso sitä bändiä?
Kommentit (8)
Kyllä siellä lähinnä istutaan, joskus saatetaan nousta paikallaan hytkymään.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä siellä lähinnä istutaan, joskus saatetaan nousta paikallaan hytkymään.
Mahtuu kuitenkin ihan hyvin seisomaan siinä penkin edessä? Se istuinosa varmaan nousee ylös?
ap.
Suurin osa istuu ja juuri siitä syystä on otettu istumapaikat eikä menty permannolle. Jos pitkiä aikoja seisoskelee ja hyppii niin takanaoleville se on aika rasittavaa kun mitään ei näe.
Vierailija kirjoitti:
Suurin osa istuu ja juuri siitä syystä on otettu istumapaikat eikä menty permannolle. Jos pitkiä aikoja seisoskelee ja hyppii niin takanaoleville se on aika rasittavaa kun mitään ei näe.
Tuota mä kans ajattelin, että no näkeepähän ainakin hyvin, kun ei ole ketään korstoa edessä hyppimässä. Jotenkin vain pelottaa, että viekö se kuitenkin fiilistä jos istuu.
ap.
Se ainakin vie fiilistä että se katsomokartta on tehty päin honkia. Keväällä oli Hans Zimmerin konsertti ja salikartan mukaan meillä piti olla paikat vastapäätä lavaa, no ei ollut. Kartan oli tehnyt joku sokee martta, ja paikat oli sivulla, kiva pää kääntyneenä katsella esitystä.
Tuoli ei mitenkään nouse, mutta alakatsomossa mahtuu ihan hyvin seisomaan ja tanssimaankin. Yläkatsomo nousee niin jyrkästi, että itse en tykkää seistä.
Riippuu ihan tosi paljon keikasta, miten porukka käyttäytyy.
Viime sunnuntain Ultra Bran keikalla aluksi istuttiin noin tunti, sitten pikkuhiljaa useaampi ja useampi nousi, kunnes lopussa oikeastaan kaikki seisoi.
Riippuu vähän konsertista, mutta yleensä yli 99 % katsomoiden katsojista istuu kiltisti tuolillaan.
Olen Hartwallilla töissä ja siitä tulee usein valituksia, että seisojat pilaa konsertin kun niiden takaa ei näe pahimmillaan mitään. Omalla paikallaan saa kuitenkin seistä ihan vapaasti eikä me siihen puututa, vaikka hiljaa mielessä toivotaankin, että kaikki ottaisi toiset huomioon. Eli että kaikki istuisi edes osan ajasta, koska muutkin tahtoo nähdä lavalle, eikä kukaan pillastuisi siitä jos edessä olevat nousee välillä seisomaan ja tanssimaan.
Kai teistä joku on ollut tuolla keikalla? Minkälainen meno siellä katsomossa on ollut?