Millainen mielikuva sulle tulee Helmi-nimisestä tytöstä?
Millainen on sinun ajatuksissasi tyttö nimeltä Helmi? Miltä näyttää? Luonne? Mielenkiinnon kohteet? Millainen perhe hänellä on? Muuta mitä tulee mieleen?
Kommentit (16)
Tätini. Hyvin kaunis ja herkänoloinen nainen. Jo edesmennyt.
Uskon että vanhempien antama nimi ryppyiselle vastasyntyneelle ei määrittele ihmisen persoonaa, perhettä eikä mitään siitä millainen hän on aikuisena. Nimi Helmi kertoo ihmisestä siis sen, että hänen nimensä on Helmi, todennäköisesti vanhemmat on hälle sen nimen antaneet tai sitten hän on vaihtanut nimensä itse Helmiksi.
Blondi lettipää. Tosi tyttömäinen, tykkää prinsessajutuista. Harrastaa jotain liikunnallista tai sitten musiikkia. Vähän ujo mutta kun tutustuu niin puhelias. Ei erityisen villi, aika kiltti ja rauhallinen. Ei juurikaan kiukuttele huutamalla mutta saattaa jankuttaa tai mököttää. Ehkä vähän pikkuvanha.
Tällä hetkellä kertoo vain sen, että perhe ei ole ihan wt-väkeä, kun ovat valinneet lapselleen tuollaisen "ei-kansainvälisen" nimen.
Liekö Shellin vessassa alkunsa saanut, kun on Helmi.
Mulle tulee nimestä Helmi mieleen hyvin tavallisen oloinen tyttö.
Ruskeat hiukset, enemmän pyörä kuin hoikka. Ei penaalin terävin kynä ja omalla tavallaan hankala, mutta myös kiva, oivaltava, suloinen. Tavallinen suomalainen tyttönen. Keskiluokkainen perhe omakotitalossa.
Tulee mieleen kiltti ja herkkä tyttö, ehkä vähän arkakin luonteeltaan. Ihan hyvästä perheestä tulee. Harrastaa hevosia ja on hyvä koulussa. Fiksu tyttö, menestyy tulevaisuudessa.
Vierailija kirjoitti:
Blondi lettipää. Tosi tyttömäinen, tykkää prinsessajutuista. Harrastaa jotain liikunnallista tai sitten musiikkia. Vähän ujo mutta kun tutustuu niin puhelias. Ei erityisen villi, aika kiltti ja rauhallinen. Ei juurikaan kiukuttele huutamalla mutta saattaa jankuttaa tai mököttää. Ehkä vähän pikkuvanha.
Hauskaa: Tiedän itse asiassa juuri tällaisen Helmin, tismalleen! :)
helmi nimi on kaunis mutta automaattisesti yhdistän sen erääseen henkilöön josta en pidä. hän on hoikka, vaalean ruskeat hiukset ja kiusaa nuorempiaan häikeilemättömästi ja luulee olevansa kovinkin kovis.
kokemus siis ala-asteelta, en ole tämän helmin jälkeen tavannut toista saman nimistä joka muuttaisi käsityksen.
Jostain syystä pullea tyttö, jolla on vaaleat kiharat hiukset.
Pitäisi ensin tavata tämä Helmi-niminen tyttö, ennenkuin hänestä muodostuisi mielikuva.
Tyypiltään aika tavanomainen ainakin täälläpäin pienten tyttöjen keskuudessa, yleensä 80-luvun lopulla syntyneiden vanhempien antama nimi, kun "keksitään uudelleen" vaikka sen rakkaan mummon/vanhan tädin tms. nimi. Ei herätä mitään kummepia mielikuvia, tavallinen suomalainen nimi.
Todellinen Helmi ( löytö) tai sitten ei, oikea paikka simpukan sisällä meren pohjassa.
Kaikki on niin yksilöllistä.
Tulee mieleen se narkkiteiniäiti.
Meillä Helmi-tyttö, on tarkka ja herkkä, hieman ujo aluksi, kotona oikeasti tosi vilkas ja energinen, huolehtivainen, ns. "leikinjohtaja", temperamenttinen, tykkää yllättäyn kaikista ns. poikien jutuista; traktoreista,rekoista, myös eläimet on kivoja.
Kaverillani on Helmi-niminen tyttö. Oikea nimi Helmiina. Semmonen pikkublondi, diiva.