Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uskotko että lapsesi haluavat tehdä pahaa?

Vierailija
28.11.2017 |

Tai jos sinulla ei ole omia, uskotko, että lapset ylipäätään haluavat pahaa? Vai näetkö lasten pahanteon kypsymättömyytenä, osaamattomuutena, neuvottomuutena tai muuna vastaavana joka on autettavissa tai kehitettävissä, jos apua sen kanssa lapsi saa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on 4v poika. Välillä hän turvautuu fyysiseen väkivaltaan. Näkisin, että nämä tilanteet ovat lähinnä hallitsemattomia tunteenpurkauksia tai kyvyttömyyttä ilmaista tunteitaan tai ratkaista tilanteita rakentavalla tavalla. Sitä sitten harjoitellaan.

Jos on kotona stressiä tms sen huomaa, että edellä oleva käytös pahenee. Hoitopaikassa sanottu, että on normaalia tämän ikäisillä.

Kaverilla on 6v poika ja jiku diagnoosi. Kuulemma hän ei oikein kykene empatiaan. Käytös kyllä selvästi poikkeaa oman poikani käytöksestä.

Vierailija
2/2 |
28.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kykenemättömyys empatiaan lienee vielä normaalin rajoissa pienillä lapsilla. Ja kykenemättömyys empatiaan on aivan eri asia, kuin pahan haluaminen muille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi yhdeksän