Söisitkö linnun nokkimaa ruokaa?
Siinäpä se otsikossa tulikin: söisitkö linnun nokkimaa ruokaa?
Äitini meillä kylässä ja sunnuntaina tehdyn valkosipuliperunasatsin loput olivat parvekkeella. Vuoka oli peitetty kelmulla.
Miehen isä näki, että lintu kävi nokkimassa kelmua ja siinä oli kaksi reikää.
Söisitkö?
Minä en. En myöskään antanut antaa sitä lapselleni. Äitini söi, jotenkin kuin mielenosoituksellisesti. Outoa minusta. Kylmänä kaapi suuhun ja puhisi. Tavallaan koomistakin.
Muutakin ruokaa siis oli!
Kommentit (6)
Jos äitisi on sitä sukupolvea, että mitään ruokaa ei saa heittää hukkaan.
En yleensä ole turhantarkka hygieniasta, voin syödä lattialle pudonnutta ruokaa mutta linnun nokkimaa en söisi.
En, vaikka todennäköisyys saada joku tauti on pieni, silti linnuissa on salmonellasta lähtien kaikenlaista jota ei viitsisi itseensä tartuttaa.
Muutenkin oravat on täällä suurempi riesa joten kaikki ruoka on suljettava umpinaisiin kestäviin astioihin jos niitä säilyttää hetkenkin parvekkeella.
Voin kyllä syödä yöksi pöydälle unohtunutta ruokaa tai pari päivää yli parasta ennen päiväyksen, vasta söin tuorejuustoa, jonka päiväys oli kuukausi sitten mennyt vanhaksi (jääkaapissa, avaamaton pakkaus), mutta linnun nokkimaa en söisi.
Jos joku talitintti on kerran tai kaksi käynyt nokalla tökkäämässä jotain isoa vuokaa niin olisi se minusta vähän ylireagointia heittää koko satsi roskiin.
Aika teoreettinen on mahdollisuus tuollaisesta saada joku tauti.
En söisi.
Olen yleensä laittanut jotain vahvempaa ja painavempaa lisäksi astian päälle jos olen vienyt sen ulos. Ei tarvitse miettiä lintujen tai hiirien vierailuja.