Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko flunssa levitä takaisin omaan ruumiiseen nenäliinojen kautta?

nenäliinamies45
13.11.2017 |

siis kun mulla on tapana käyttää nenäliinoina vanhoja tyynynpäällisiä, ne on kivoja kun ne on pehmeitä , tosin käytän viikko kausia samoja tyynynpäällisiä nenäliinoina kun räkä kovettuu niihin niin voi aina räkäistä uudestaan, niin voiko olla että olen tartuttanut flunssan näistä bakteeereista itseeni taas kun ei tuo flunssa oikein hellitä ja tyynynpäälliset ovat usein sängylläkin lojumassa tai lattialla

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi tarttua. Flunssa voi aiheuttaa sinulle myös sidekalvontulehduksen, jos et pidä hygieniastai huolta (voi tulla huonolla tuurilla muutenkin)

Vierailija
2/6 |
13.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvottavaa. 

Pese ne rättisi käytön jälkeen vähintään 60 asteessa äläkä kierrätä niitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et voi saada samaa flunssaa uudelleen. Kun olet sen kerran sairastanut, sinulla on vastustuskyky sitä vastaan. Sairastettu tauti antaa samanlaisen suojan kuin rokotuskin. Vain erittäin harvoissa tapauksissa näin ei tapahdu ja sairastut tautiin, vaikka olisit sen jo sairastanut tai saanut rokotuksen kyseistä tautia vastaan.

Kohta joku kysyy miksi kuitenkin sairastamme joskus useampiakin flunssia vuodessa. Johtuu siitä, että on olemassa niin paljon eri flunssaviruksia ja virukset myös muuntuvat todella nopeasti. Eli vaikka oletkin vastustuskykyinen sille yhdelle flunssalle jonka olet sairastanut, voit silti saada ne kaikki muut flunssat jotka ovat eri virukset tai saman viruksen muuntuneen muodon aiheuttamia.

Vierailija
4/6 |
13.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

YÖK! Pese ne rätit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vierailija
5/6 |
13.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaako flunssassa syödä ruokaa vai vain juoda nesteitä ja kuumaa mehua?

Vierailija
6/6 |
13.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruumiiseen?? Oletko kuollut.... Zombi kenties??? ;D

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kaksi