Mistä saisit rahaa nyt tällä hetkellä johonkin yllättävään menoon, esim jos vaikka pyykinpesukone tai kännykkä menisi rikki?
Mä saisin säästötililtä siirrettyä omalle tilille tarvittavan summan. 👍🏼
Kommentit (47)
Mulla on sängyn alla aina käteistä. Sieltä ottaisin.
Tililtä, säästötililtä, visalla, luottotililtä jne.
Toivottvasti jemma rahaa olisi tarpeeksi pankkitilillä. - Kulutuselektroniikka on kyllä hinnaltaan paljossa laskenut. Olenkin viime aikoina miettinyt, että montako vuotta on lupa odottaa, etten sanoisi vaatia, että jokin laite kestää ja on mahdollista pitää käytössä. - Toinen juttu on sitten, että kyllästyy tai muutoin haluaa vaihtaa uudempaan syystä tai toisesta.
Omalta tililtä. Omavastuun ylittävä osuus tulee vakuutusyhtiöltä.
Ihan tilillä on tarpeeksi rahaa. Käteistäkin on yleensä muutamia satasia.
Tilillä on 40.000€ ja indeksirahastossa 120.000€, mistä on helppoa myydä pieniäkin eriä. Ja Masterissa on 5.000€:n luottoraja, joten mieli on levollinen.
Toiselta tililtä, kolmannelta tililtä, visalta.
Kännyköitä saa nykyään osamaksulla, ei oo pakko maksaa kerralla jos ei oo tarpeeksi rahaa. Pesulaa voi käyttää kunnes saa rahat kerättyä uuteen koneeseen.
Jos yllättävä meno olisi alle 5 000 € ottaisin rahat säästötililtä. Isompaan summaan ottaisin lainaa.
Tililtä minäkin.
Meillä on aika hyvin säästetty noiden yllättävien menojen varalle.
Pyykinpesukone menee varmana kohta rikki. On nyt 9 vuotta vanha.. ja makuuhuoneen telkkari pitää kans uusia, sekin vetelee viimeisiään. Mutta nuo on siitä helppoja, että tietää, että ne menee kohta rikki. On sitten osannut varautua.. ne ei siis mitään yllätyksiä ole.
Talvirenkaat mun autoon pitää ostaa, mutta sekään ei ole yllättävä meno eli siihenkin on varauduttu. Samoin auton huolto on edessä.
Pitänee koputtaa puuta, ettei tähän nyt ennen joulua enää muuta, oikeesti yllättävää isompaa menoa tulis. Noihin tiedossa oleviin menee jo 2000-3000€.
Ei kiitos enää muuta juuri nyt.
Vierailija kirjoitti:
Veisin tyhjät pullot kauppaan.
Melkonen määrä pulloja... Pyykkikoneet on kai halvimmillaan 300€.
Okt-asujana yllätyksiä varten on jemmassa useampi tuhat.
Meillä alkaa keittiöremppa, maksaa yli 20.000€. Säästötilillä on sitä varten rahaa. Me siirrämme joka kk 1000€ yhteiselle säästötilille ja kumpikin 500€ rahastoihin.
Juuri tällaisia tilanteita varten minulla on säästötili. Ei tule hätää, vaikka joku kone hajoaa tai kissa tarvitsee äkillisesti leikkauksen.
Säästötililtä. Freelancerina ei koskaan parane päästää tiliä tyhjäksi, jos suinkin mahdollista. Toisin kuin työsuhteisilla, rahaa ei tule tilille säännöllisesti kerran kuukaudessa, vaan silloin, kun asiakas maksaa laskunsa.
Vierailija kirjoitti:
Säästötililtä. Freelancerina ei koskaan parane päästää tiliä tyhjäksi, jos suinkin mahdollista. Toisin kuin työsuhteisilla, rahaa ei tule tilille säännöllisesti kerran kuukaudessa, vaan silloin, kun asiakas maksaa laskunsa.
Freelancer ei ole mikään oikea työ tai ammatti vaan harrastus jota tehdään vakipalkkatyön ohella esim. iltaisin ja viikonloppuisin. Ei kai sillä kukaan elä ilman tukia!
Säästötililtä otettaisiin täälläkin. Keskimäärin elektroniikan voi nykyään olettaa kestävän viisi vuotta. Eli jos aikoo omistaa samat laitteet myös tulevaisuudessa, kannattaa niihin säästää koko ajan. Jos vaikka omistaa pesukoneen, tiskikoneen, jääkaapin ja pakastimen arvoltaan yhteensä 2000 €, pitäisi säästää joka kuukausi noin 33 €. Jos ei pysty tuota säästämään, se tarkoittaa, että jonain vuonna sinulla ei ole jotain noista laitteista. Koneiden hajoaminen ei nykypäivänä enää valitettavasti ole yllätys, vaikka tarkkaa päivää ei kykenekään tietämään.
Ihan vaan omalta tililtä?