Yksin juhliin? Oletko mennyt?
Siis muitakin tuttujasi on menossa mutta et pääse heidän sisäpiireihinsä ja he menevät näiden ystäviensä kanssa. Kehtaisitko mennä yksin?
Kommentit (9)
kuvailit ap just mun opiskelijaelämäni
Kyllä, mutta silloin tilanteen luonne ja tosiasiallinen ulkopuolisuuteni on paljastunut vasta paikan päällä. Olen viipynyt sen aikaan kun kohteliaisuus vaatii.
Olen mennyt mm. häihin ja ylioppilasjuhliin. Tärkeää vaan että alussa kun menee paikalle, tekee jonkinlaisen esittelykierroksen tms toimintaa missä aktiivisesti hakeutuu muiden seuraan. Jos on ujo ja/tai paljon porukkaa niin voi jotenkin luontevasti skipata jokaiselle esittäytymisen, valkkaa sieltä ne helpostilähestyttävimmät. Ihmisten kanssa voi helposti aloittaa jutustelun kysymällä mistä tuntee juhlakalun, puhumalla tarjoiluista tai ohjelmasta jne.
Kehtaisin mennä, mutten ehkä viitsisi, jos siellä ei kerran pääse juttusille kenenkään kanssa. En ole niin ilmaisen ruuan perään. Mukavampaa olla vaan kotona.
Menen yksin silloin kun menen. Samoin käyn yksin teatterissa, konserteissa ja elokuvissa. Mutta on se aika ikävää. Juhlissa hyvä, jos tietää etukäteen, että tuttuja tulee.
Kyllä, koska muutenhan olisi ollut vieläkin yksinäisempää. Mukavaa se ei silti ollut mutta pakko on aloittaa jostakin ja siedettävä sitä kunnes pääsee pitemmälle. t. mies