KÄTKYTKUOLEMAN SUURIN YKSITTÄINEN RISKI= RASKAUSAJAN TUPAKOINTI. MITEN TE USKALLATTE POLTTAA RASKAUSAIKANA?
Kommentit (14)
allergiaa ja HUOM! oppimisvaikeuksia koulussa!!!!
Olen tupakoinut kaikki kolme raskauttani.
Jokaisessa raskaudessa olen ainakin yrittänyt vähentää tupakoitia.. heikolla menestyksellä.
Jokaisella kerralla olen neuvolassa puhunut tupakoinnistani ja pyytänyt apua lopettamiseen.
Ensimmäisellä kerralla th (vanha mainen) peloitteli minua ihan hirveästi. Jatkoin tupakointia, tunsin huonoa omaatuntoa.
Toisella kerralla eri th vain tokaisi " onhan niitä paheita jokaisella.. ja ei tää nyt niin paha ole" . Jatkoin tupakointia. Tiesin kyllä riskit ja useasti niitä mietinkin, mutta jatkoin vain. Välillä yritin olla ilman, mutta pian taas olin rööki suupielessä.
Kolmannella kerralla kerroin, että olen tupakoinut läpi molemmat aikaisemmat raskauteni. Itkin. Pyysin apua lopetukseen. Th antoi lappusia joissa oli otsikkona " jokainen äiti haluaa savuttoman vauvan.." tai jotain sinne päin. Luin ne ja itkin, ja poltin.
Olen heikko. En pysty lopettamaan.
Vauvojen synnyttyä olen polttanut imetyksen aikanakin. Häpeän itseäni. Mutta tiedän etten ole ainoa, tuttavapiiriini kuuluu ainakin 5 saman paheen omaavaa äitiä, kaikki polttaneet raskaus- ja imetys ajat.
Tämä ei tietenkään ole puolustus, mutta helpottaa siinä mielessä että tiedän etten ole ainoa tälläinen selkärangaton p..
Tottakai olen hysteerisesti pelännyt kätkytkuolemaa, pelkään nuorimmaisen kohdalla edelleen, hän on vasta vauva.
Rakastan lapsiani yli kaiken, olisi kamalaa jos jollekin heistä olisi sattunut / sattuisi oman typeryyteni takia jotain kamalaa.
Olen vain niin koukussa tupakkaan. Kadehdin niitä, jotka lopettavat tupakoinnin tuosta noin vain heti plussattuaan. Kumpa minäkin olisin voinut!
uskallatteko kuitenkin nyt nukkua yönne rauhassa? Mitäs jos vauvanne terveistä elämäntavoistanne huolimatta heittää henkensä? Jos vaikka jo ensi yönä...hui...hyvää yötä vaan...
ei kannata uskoo kaikkee lukemaansa
miten selität sen että minä tunnen noin 10 äitiä jotka tupakoinut raskausaikana eikä yhdenkään lapsi ole kuollut?
Erika85:ltä. Se on ainakin uskaltanut eikä edes häpeä sitä. Irc galleriasta löytyy.
esim. Yhdysvalloissa tutkittiin yli 2 miljoonaa äitiä ja vauvaa, tupakka osoitettiin erittäin haitalliseksi sikiölle.
että äidin tupakointi aiheuttaa poikalapselle hedelmättömyyttä.
terveisin allergisen astmaatikon äiti, joka ei ole ikinä polttanut
Jos lapseni olisi kuollut niin en olisi voinut enää elää itseni kanssa. Toki lapsen kuolema olisi kauheaa joka tapauksessa mutta jos vielä tietäisin että olisin itse ollut myötävaikuttamassa siihen, en olisi ikinä voinut antaa itselleni anteeksi.
Ei voi tuntua kivalta vauvasta sellainen!
Ja tiesittekö muuten, että pojat, joiden äidit on odotusaikana tupakoineet, ovat lähes steriilejä (että se niistä lapsenlapsista...) Esim. normaalisiittiömäärä on n. 80-100milj./ ml spermaa, pojilla joiden äidit ovat polttaneet raskausaikana määrä on vain n. 40milj/ ml.
Jo 60milj/ ml heikentää erittäin selvästi hedelmällisyyskykyä!
t. itsekin tupakoiva
Mutta tunnen yhden äidin joka ei tupakoinut mutta vauva kuoli kätkyenä 4kk iässä.