Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pääsiäisen pupupiparit?

07.04.2006 |

Hei,

ostin pupu-piparimuotin ja kotoa löytyy värikkäitä kakunkoristeita (koristelastuja), mutta resepti pääsiäisen pupupipareille puuttuu.

Hyviä ideoita? Jokin vaalea piparitaikina tms?

Kiitollisena vihjeistä!



T. Emmakaisa

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee murotaikina tai osta valmis kaupasta.

Kauli taikina ohkaiseksi ja ota pupumuotilla pikkuleipiä. Paista pakkausken ohjeen mukaan ja kuorruta suklaalla (esim valkoisella ja maitosuklaalla tai tummalla) ja koristele pienillä värikkäillä pääsiäisraemunilla tai sokeri koristeilla, nonparelleilla.

Kokeile myös kahden pikkuleivän liimaamista yhteen makealla paskuhkolla marmelaadilla. Kun otat pikkuleipiä takinasta ja nostat pellille, käännä joka toinen pikkuleipä väärinpäin peilikuvaksi. LAita marmelaadia pohjaan ja paina peilikuvapikkuleipä päälle. Makeaa pääsiäistä. =)

Vierailija
2/5 |
07.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ei se menoa haittaa! =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tätä kaipasin :) Mukavaa pääsiäistä!

Vierailija
4/5 |
10.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vinkkinä vielä sellainen, että kannattaa laittaa leivinpaperi taikinan alle ennen kuin alat muotilla pupuja irrottelemaan.

On nimittäin aika vaikeaa saada puput ehjinä pellille ilman leivinpaperia.

Vierailija
5/5 |
10.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaaleat pikkuleivät



1 muna

1dl sokeria

250g margariinia

300g (6dl) vehnäjauhoja

1tl leivinjauhetta



Vaahdota voi ja sokeri. Lisää muna ja keskenään sekoitetut jauhot ja leivinjauhe. Paista n. 250 asteessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi yhdeksän