Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kymppi-kirjasarja

Vierailija
06.10.2017 |

Lapsellamme on alakoulussa käytössä matikassa Kymppi-kirjasarja. Ekan luokan opettaja käski aina tekemään myös ns. lisätehtävät jokaisesta aiheesta, ei edes puhunut mistään "lisätehtävistä". Nykyinen opettaja ei edellytä, että kaikki lisätehtävät (aihealuaan 2. aukeama) on tehty, mutta haluaa, että niistä tehdään ainakin osa jokaisesta aihealueesta.

Olen huomannut, että muutamalla muullakin kaverilla on sama kirjasarja käytössä eri kouluissa. Osa ei kuulemma tee koskaan noita "lisätehtäviä". Tekevät vain perustehtävät (1.aukeama) + "mökki"-kotitehtävät.

Lapsemme tekee edelleen kaikki tehtävät ihan mukisematta myös nuo ns. lisätehtävät. Mielestäni tämä on hyvä asia, koska lisätehtävät ovat aika usein soveltavia tai päättelyyn painottavia. Lapsemme luokalla on käytössä 3-tasoisia matikan kokeita (helppo, perus ja vaikea). Miten muilla ko. kirjasarjaa käytävillä luokilla?

Itseäni mietityttää, että jos lapsi tekee aina vain nuo perustehtävät + kotitehtävät, mutta ei koskaan noita lisätehtäviä, niin voiko oikeasti pärjätä matikassa kunnolla esim. yläkoulussa vai jääkö oppimiseen aukkoja. Oma lapseni ei ole mikään huippuvälkky matikassa, silti tekee tuota vaikeaa koetta koulussa. Välillä "en osaa" -tilanteita tulee juuri noiden lisätehtävien osalta. Kyse ei ole aina siitä etteikö oikeasti osaisi, vaan siitä, että välillä turhautuu, kun ei heti keksi tarvittavaa lukua tms.

Mielenkiinnosta kyselen, miten muissa kouluissa toimitaan Kymppi-sarjan kanssa. Tehdäänkö kaikki tehtävät vai vaan pelkät ns. perustehtävät (eli aihealueen ensimmäinen aukeama)?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän seitsemän