Millainen ihminen käyttää ylioppilaslakkia vaikkei ole ylioppilas?
Ystäväperheen lapsi aloitti syksyllä AMK:ssa amispohjalla ja hän on nyt omasta mielestä tekniikan YLIOPPILAS ja käyttää siksi ylioppilaslakkia.
Kommentit (10)
Ei ylioppilaslakilla ole enää mitään merkitystä.
Joku, jolla oikeasti palelee päätä..
Siinähän käyttää, ei se ole keneltäkään pois. Hassua kyllä, omista tutuista aniharva vaivautuu vappuna ylioppilaslakkiaan kaivamaan esiin. Useimmat ovat lukion jälkeen suorittaneet useammankin tutkinnon (muutamat jopa väitelleet), joten ehkäpä sen yo-lakin merkitys ei enää paljon paina
Taas tää sama lakkikiista, mikä oli ja käytiin jo täällä ennen viime vappua .
Näyttelijähän voi muuten pitää vaikka sitten piispan hiippaa tai kuninkaan kruunua, jos siis sellainen rekvisiittana kuuluu johonkin näytelmään .
Valeylioppilas. - Mutta mitähän tekemistä minä keksisin vanhalle ylioppilaslakille, kun en aina ole mustanut laittaa sitä edes Wappuna päähän, joka lienee ainoa päivä, jolloin sitä oleteaan käytettävän. - Toisaalta viime vuosina on ollut kyllä havaittavissa, että lukion -kärjistäen- huomioarvoisnta antia on jatkon kannalta saada oikeus käyttää jo mainittua lakkia. - Ei niillä keskinkertaisilla tai jopa alle keskinkertaisilla ylioppilastodistuksen arvosanoilla ole oikeastaan mitään merkitystä muuta kuin lupa hakeutua jatko-opintoihin, mutta aika monta ammattikoulun suorittanutta voi tavoitella ja saada opiskelupaikan sieltä himoitusta korkeakoulusta tai yliopistosta, ennenkuin itse kovasta yrittämisestään huolimatta onnistuu.
Ei AMK-opiskelija ole tekniikan ylioppilas vaikka ylioppilas olisikin. Toivottavasti ei sentään käytä teekkarilakkia.
Vierailija kirjoitti:
Ei AMK-opiskelija ole tekniikan ylioppilas vaikka ylioppilas olisikin. Toivottavasti ei sentään käytä teekkarilakkia.
Diplomi-insinöörit on muuten tosiaan ainoita, jotka vaalii perinteikästä lakkiaan ja muistaa sitä käyttää
vappuna on tapana pitää valkoista hattua, jotn pitän tuota etten erottuisi joukosta.
Hyvä jos tulee tuosta onnelliseksi. Ei se kauhean suuri vääryys ole. Meillä oli rivitalonaapuri ,joka valehteli ihan kaikkea mahdollista itsestään, lähnnä ammatistaan ja omistuksistaan. Suomessa on niin vähän ihmisiä, että paljastui kohta pelkäksi valehtelijaksi. Sitten ei kukaan enää uskonut mitään. Isommat petkutukset ovatkin oikeasti rikoksia nimellä: petos.
ihminen joka luulee olevansa jotakin, mutta ei ole, eikä tule olemaan.
akateemiset ihmiset ei kyllä arvosta.