Mitä ajattelet ihmisestä, joka käyttää feikkikoruja?
Kultakoruilta näyttävät korut, jotka ovat kuitenkin vain kullanväristä metallia. Timanttikoru, joka on kuitenkin vain trimmattua, kimmeltävää hopeaa.
Onko oikeasti ihmisiä, jotka käyttää feikkikoruja? Mitä ajattelet ihmisestä, joka käyttää feikkikoruja?
??
Kommentit (53)
Ajattelen että köyhä. Haluaa näyttää rikkaammalta kuin mitä on. Eli siis pätee n. 99 prosenttiin populaatiosta.
No ajattelen, että ehkä ei ole varaa aitoihin koruihin, tai sitten ei pidä koruja vaan niin tärkeinä että haluaisi laittaa niihin paljon rahaa.
Mutta mitä väliä? Jokainen saa käyttää niitä mitä haluaa. En arvota ihmistä korujensa perusteella.
No ei se kovin paljoa kerro. Ehkä nyt sen, ettei ole kaikkein turhamaisinta sorttia.
Mä tykkään kauniista koruista, tykkään vaihdella niitä niin jos halvalla saa niin mikä ettei.
Kaikki käyttää nykyään feikkikoruja. Toista oli 80-luvulla, kun kaiken piti olla kultaa.
En kiinnitä juuri huomiota muihin ihmisiin, aivan sama miltä näyttävät ja mitä käyttävät.
Ajattelen että onpa fiksu ja upea tyyppi.
Kalliita koruja käyttävästä ajattelen että onpa narsisti ego-tyyppi. Todellinen turn-down.
Niitä sanotaan pukukoruiksi. Ajattelen, että kyseinen henkilö on trendikäs, vaihtelunhaluinen, näyttävää tyyliä suosiva. Useinhan pukukorut ovat niin suuria, ettei niitä olisi oikein järkeäkään tehdä jalometalleista, olisivat kohtuuttoman isoja, kalliita ja painavia.
En mitään. Itse suosin kultaisia tai hopeisia koruja,mutta omistan myös rihkamakoruja.
Yksi nainen sai monen tonnin timanttisormuksen, avioliitto meni silti paskaksi.
No musta ns.aidot korut on yleensä tylsiä ja pieniä.Joku risti tai sydän ketjussa.Esim.Kalevalalla on paljon tosi tylsiä taviskoruja.
Minulta on ryöstetty suoraan kaulasta valkokultainen riipus, arvo n. 9000e. Ymmärrän oikein hyvin feikkikorut, järkevää. Ryöstössä pienin murhe oli tuo koru, henki sentään säilyi.
Ostin omalle naiselle 50 euron "feikkisormuksen" kun mentiin naimisiin. Iloitsi siitä samalla tavalla kuin olisi ollut aito timanttisormus. Ei sitä se jalokivi siinä kiinnostanut vaan se ele, että minä annoin sen hänelle rakkaudella.
Mitä helvetin merkitystä sillä on, mistä korut on tehty, jos vaan näyttää hyvältä.
Ns. arvometallit ja jalokivet ovat ihan täysiä turhakkeita muutenkin. Miettikää miten paljon luontoa on raiskattu ja ihmisiä pidetty surkeissa työolosuhteissa täysin hyödyttömän turhakkeen hankkimiseksi.
Pukukoruja käyttävät myös miljonäärit. Eli feikkikoruja. Mahtaa keskiluokkaista aapeetä harmittaa moinen wt-touhu.
Vierailija kirjoitti:
Yksi nainen sai monen tonnin timanttisormuksen, avioliitto meni silti paskaksi.
Jaa. Mä ostin itelleni 15 000€ yksikivisen timanttisormuksen. Meneeköhän munkin avioliitto kakaksi? Hui kamalaa.
Mitä maaseudun mammoja täällä taas on paikalla? Oletteko tosissanne sitä mieltä, että aikuinen nainen ei saisi käyttää muuta kuin kultaa ja timantteja? Mä olen 45 v ja vaatteiden mukaan korvissani roikkuu esim. ruusukullan väriset renkaat, swarovski -korvanapit, hopean väriset isot tai pienet hoopit jne. Muita koruja en käytä, kellon valitsen myös asun mukaan.
Ns. pukukoruja löytyy myös ihan isoilta kansainvälisisltä muotitaloilta ja eivät nekään mitään "aitoja" ole.
Nuorena oli kaikki korut kultaa. 1980-luvulla piti olla.
Nyt ostan koruni lähinnä krääsäkaupoista, tykkään myös snö of swedenistä. En yhtään enää tajua, miksi ostaisin kalliimpaa. Ne on paljon hienompia kuin kultasepänliikkeen korut.
Minulle riittää arvokkaat kihla- ja vihkisormukset. Kaikki muu saa olla mitä tahansa.
N49
En ottaisi naista jolla feikkikoruja.
Suosinkin lähinnä finanssinaisia, joten tätä ongelmaa ei yleensä ole.
Aikuiselle naiselle vain aitoja koruja. Laatu > määrä.
Naiset ovat varmaan kaikki yhtä mieltä siitä, että ranta-rolex kädessä kulkeva mies ei ole kaikkein seksikkäin olento. Sama se on naisissa.