Nou nou työpaikka
Millaiseen työpaikkailmoitukseen et vastaisi?
Mitkä ovat syyt jonkun työpaikkailmoitusen "hylkäämiseen"?
Kommentit (77)
Itse en suostu hakemaan niitä hommia, joissa on esimiesvastuu, mutta samat hommat kuin alaisilla. Ihan p...stä
Puhelinmyyntityöhön ei pidä mennä. Se on törkeätä ihmisten häirintää. Pitäisi lailla kieltää!
Ne työt mihin haetaan kiireeisellä aika taululla porukkaa on epäilyttäviä. Jotai mänjää on pakko olla taustalla.
Joskus olen paikan saatuani saanut nähdä ettei homma ollutkaan sitä mitä piti.
Tsekkaan aina firman taloustilanteen. Jos menee huonosti, en hae.
Skippaan myös firmat, jotka ovat pääomasijoitusfirman hallussa.
Viimeistään haastattelussa kannattaa perääntyä, jos esimiesehdokas vaikuttaa epämiellyttävältä.
Niiden kanssa joutuu viettämään kuitenkin paljon aikaa..
Vierailija kirjoitti:
Puhelinmyyntityöhön ei pidä mennä. Se on törkeätä ihmisten häirintää. Pitäisi lailla kieltää!
En voi tätä allekirjoittaa, kun etenin nykyiseen työhöni puhelinmyyntityön kautta. Jostakin se on aloitettava.
Suurin osa suomalaisista ei taida myöskään olla kanssasi samaa mieltä, sillä juuri kukaan ei ärsyyntynyt pahasti soitostani puolen vuoden aikana. Toki joillekin soitto osui pahaan paikkaan, mutta yleensä ei tullut olo, että erityisesti häiriöksi olisin ollut. Myin vakuutuksia.
Tiettyjen firmojen ilmoituksia en edes lue. Nämä ovat sellaisia, jotka hakevat jatkuvasti uusia ihmisiä. Liian suuri vaihtuvuus kielii suuremmasta ongelmasta.
Jokin vika on johdossa, esimiehissä, toiminnassa ja talon hengessä. Näissä ilmoituksissa haetaan yleensä vastaavia tai vastaavahkoja paikkoja aina yhä uudestaan ja uudestaan.
Niitä paikkoja, joissa haetaan "hyviä tyyppejä". (Eli osaamisesta viis...).
Rekrystä vastaava ei tod.näk ymmärrä ko. työnkuvaa ollenkaan tmv?
Niitä hommia, missä vaadittu koulutustaso ei näytä viittaavan mitenkään tehtävänkuvaan.
En hae sellaisia paikkoja, joissa vaaditaan pitkäaikaista kokemusta. Sitä kun ei ole. Koulutus kyllä on kunnossa.
Jos puhutaan omasta alasta, niin...
- palkka TES mukainen suoraan, auts, eipä kannata kouluja käydä
- pitää epämääräisesti joustaa iltaa ja aamua ja viikonloppua, itseasiassa pitäisi muuttaa toimistoon
- kehnoksi tuntemani firma
- hakee ihmistä sellaisilla adjektiiveilla, että karvat nousee pystyyn tai tarvii oksennusämpäriä
- täysin ala-arvoisesti kirjoitettu säälittävän lyhyt ilmoitus
- haetaan "traineeta", jolla on alan paperit, what, pääsen kyllä ihan aikuistenkin töihin
- sairaslomasijaisuus, todella ikävää sitten roikkua löysässä hirressä, jatkuuko vai eikö jatku, ja todella epäsovinnainen ja ristiriitainen olo jos sijaistettava lopulta kuolee tai jää työkyvyttömäksi
En mielelläni hae töihin, jos esimiehellä on ulkomaalainen nimi.
Puhun ihan hyvää englantia, mutta mieluummin haluan puhua työstä omalla kielelläni.
En myöskään hae paikkoja, joissa työtä pitäisi tehdä kotikonttorilta käsin.
Nollatuntisopimus ja vuorotyö on nou nou.
Mielelläni en hakisi näihin: "hae heti, sillä paikka täytetään heti sopivan henkilön löydyttyä!"
Siis hetkinen, millä perusteella sopivin? Heti? Miksei paras määräaikaan mennessä? Sinänsä kiinnostavaa, mutta mulla on muutakin elämää just nyt heti. Että halusitteko niitä täydellisen kohdistettuja huippuhakemuksia (jota joudutte odottamaan), vai kaivanko arkistosta jonkun vanhan pohjan ja juostenkusten vaihdan siihen firmanne nimen? Olinks eka?
Haetaan johtajan oikeaa kättä, eli sihteeriä ja juoksupoikaa. Ei pysty.
"Kasvamaan alan ammattilaiseksi" Nakitetaan sulle siis kaikki hanttihommat.
Asiakaspalvelutehtävät. Minulle sopii hyvin olla töissä rajatussa ympäristössä tiettyjen ihmisten keskellä, koen asiakaspalvelun äärimmäisen stressaavana. Omaan alaani verrattuna etenemismahdollisuudet aspahommissa kohtuullisen heikot.
Yhteen oman alani paikkaan en koskaan laittanut työhakemusta, koska kuulin huhuja, että siellä on hankala/raivoava pomo ja huono ilmapiiri. Sinne haettiinkin vähän väliä uutta työntekijää eli vaihtuvuus oli suurta. Kyseistä yritystä ei enää ole.
En ikinä menisi takaisin ay-liikkeeseen töihin. Hullua meininkiä siellä on. Jotkut joutuvat tekemään todella paljon töitä ja pomojen suosikit eivät juuri mitään.
Ay-liikkeet ovat vielä "miesten kerho" eikä naisilla juuri ole mitään mahdollisuuksia päästä eteenpäin urallaan. Kaikki uudet ideat ovat kiellettyjä vaikka ne eivät edes maksaisi mitään.
Management by fear on johtamistyyli ay-liikkeessä.
En koskaan hae määräaikaisia tehtäviä.
Epäilen, että ne on työn kakkamaisuuden takia määräaikaisia. Siitä syystä, ettei niistä pääse eroon.