Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsen ylipaino on vanhemman syytä

Vierailija
30.08.2017 |

Lapsi ei tarvitse karkkipäivää, sillä hän ei tarvitse karkkia. Tai ylipäätään sokeria. Pullat, sipsit yms. voi hyvin jättää pois kokonaan ruokavaliosta. Sokeria tulee kyllä muistakin lähteistä. Miksi kukaan opettaa lapsen puputtamaan sipsejä, suklaata, leivoksia ja karkkia? Ylipainosta on lapselle sosiaalisesti ja fyysisesti haittaa. Usein terveellinen ruoka maistuu paremmalta ja siitä jää parempi olokin.

Vanhempi, joka syyttää lasta liikkumattomuudesta, mutta romahtaa itse työpäivän jälkeen sohvalle makaamaan sipsipussin kanssa on tekopyhä. Vanhemman tehtävä on huolehtia lapsen liikunnasta, lähteä lapsen kanssa liikkumaan tai jos käyttää tekosyynä ajanpuutetta, vie hänet harrastukseen. Rahanpuutekaan ei käy tekosyyksi, sitten voi leikkiä ulkona.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedätkö, Sun viesti toimisi paremmin jos se olisi ohjeellinen.

Vierailija
2/2 |
30.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tiedätkö, Sun viesti toimisi paremmin jos se olisi ohjeellinen.

Pitäisikö minun ohjeistaa vanhempia sellaisen perusasian kuin lapsen terveyden takaamiseen? Ei, älkää sitten hankkiko lapsia, jos jokin niin alkeellinen kuin terveellinen ruokavalio ja suositusten mukainen liikuntamäärä on aivan utopiaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla