Halveksitko/pidätkö teiniäitejä alempaan kastiin kuuluvina? Entäs kun...
... nopeasti ohimennen nähtynä on kovin vaikea sanoa oliko se pitkähiuksinen, lapsenkasvoinen, hento ja hoikka perusfarkkuihin ja trikoopaitaan pukeutunut tyttönen alle vai yli 20 vuotiaana äidiksi tullut? Arvio saattaa heittää kovastikin. Moni vähän alta 3-kymppinen on saanut osakseen paheksuvia teiniäitikatseita, koska ei ole vielä rupsahtaneen näköinen ja on nuoruuden sievä edelleen.
Kommentit (6)
Mutta toivon ettei omat lapset tule äideiksi/isiksi alle 20-vuotiaana.
Tiedostan kyllä joskus töissä säälivät katseet kun joudun viemään lapsia sairaalaan, lapsilla kun on ollut terveysongelmia. Koen, että sääli liittyy juuri siihen, että olen nuori kokemaan tätä. Rakastan lapsiani enemmän kuin mitään ja olen täysin kykenevä heistä huolehtimaan, lapsillani on myös maailman ihanin isä. Meillä on upea, kiihkeä parisuhde, molemmilla toimivat urat ja tiedän, että lastenkin kanssa helpottaa kunhan he kasvavat ja toipuvat sairastelukierteistään. Toivon vaan, ettei meitä säälittäisi, en voi kuvitella mitään muuta elämää itselleni.
jollain lailla yksinkertainen, jos ei ole osannut ehkäisystä huolehtia.
Minusta on hienoa, että joku haluaa lapsia nuorena tai uskaltaa pitää "vahinkolapsen"
vain sellaisia joiden elämä ei tunnu lapsen jälkeen muuttuvan, kaverit ja biletys on tärkeintä, lapset hoidatetaan jatkuvasti mummolla. Opiskelu tai työnteko ei kiinnosta vaan kotona lojutaan vielä sittenkin kun lapsi on 5v.
Tälläisiä tapauksia on tullut vastaan... eikä kyseessä aina ole edes teiniäiti!
mutta heti ensinäkemältä en ketään halveksi tai pida huonona äitinä. Tunnen monia vastuullisia ja ihania teiniäitejä.