Jos autosta antaa lisävirtaa toiselle autolle niin pystyykö sillä huono akkusella autolla ajaa kuinka pitkälle sen varavirran voimin?
Eli auto ei käynnisty mutta kun antaa toisesta autosta virtaa niin menee päälle.. eli sit ku se menee päälle, voiko sillä autolla ajaa jonku matkaa vai voiko nuupahtaa keskelle tietä??
Kommentit (12)
Jos vika on akussa, niin silloin autolla voi käynnistämisen jälkeen ajaa kuinka pitkälle huvittaa. Eli auton laturi tuottaa riittävästi virtaa niin kauan kuin moottori on käynnissä.
Jos taas vika on auton laturissa, niin silloin akun lataaminen toisen auton avulla on lyhytaikainen apu. Täydellä akulla kulkee ehkä joitakin kymmeniä kilometrejä.
Akkua tarvitaan van siihen auton käynnistykseen.
Auton ohjekirjasta katsot mikä on laturin merkkivalo ja näet että toimiiko laturi kun moottori käy. Laturi siis antaa virran moottorin ollessa käynnissä.
Jos akku on tyhjentynyt jostain tilapäisestä syystä, esim valot jäänet päälle, niin se saattaa vielä olla käyttökelpoisessa kunnossa. Jos kaapelikäynnisyksen jälkeen ajetaan pidempään, tunti+, auton laturi ehtii ladata akun seuraavaa starttia varten. Muutoin kannatta ladata uudelleen akkulaturilla.
Riippuu täysin paljonko annat siihen akkuun virtaa ja paljonko se auto kuluttaa sitä virtaa. Itse olen ajanut tämmöisellä autolla työmatkaa n.500-600 km. Ennenkuin valojen käyttöpakko tuli.
Sinkkumies
Voi nuupahtaa keskelle tietä. Riippuu miten auton sähköt on rakennettu. Osaako auto ottaa sitä käyttövirtaa suoraan. Tähän ei voi vastata riippuu autostasi.
Sinkkumies
Nämä nykyajan autot vaativat kokoajan virtaa pysyäkseen käynnissä. Ennen oli toisin kun Suomussalmella laitettiin pystylamppu-Mersut marraskuussa käyntiin ja sammutettiin huhtikuussa.
Missä apeee? Jäitkö tienpäälle?
Sinkkumies
En jääny vielä tien päälle :D Pitää käydä huomenna käynnistämässä auto ja kattoa mitä merkkivaloa näyttää, ei muistaakseni viimeks mitään laturin merkkivaloa ainakaan näkyny joten vika varmaan akussa, toivottavasti. Koska laturin vaihto maksaa kauheasti!
AP
Nuo jutut on niin autokohtaisia että mitään varmaa ei voi sanoa, näkemättä.
Ja halvimmillaan laturin korjaus on halvempi kuin akku. T . Ammattilainen.
Vierailija kirjoitti:
Voi nuupahtaa keskelle tietä. Riippuu miten auton sähköt on rakennettu. Osaako auto ottaa sitä käyttövirtaa suoraan. Tähän ei voi vastata riippuu autostasi.
Sinkkumies
Mikä auto ei osaa ottaa käyttövirtaa suoraa laturilta?
Vierailija kirjoitti:
Nämä nykyajan autot vaativat kokoajan virtaa pysyäkseen käynnissä. Ennen oli toisin kun Suomussalmella laitettiin pystylamppu-Mersut marraskuussa käyntiin ja sammutettiin huhtikuussa.
Tosiaan, jos sammutussolenoidia ei ole, niin diiselin voi pistää käyntiin ja sen jälkeen ottaa akut ja laturit pois ja heittää vaikka takakoslaan. Siis ilman että auto sammuu.
Jos laturissa on vikaa, ei sillä autolla pitkälle ajella.