Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Masennuslääkereseptien kirjoittamisesta

Vierailija
16.07.2017 |

Palstalla vaikuttaa olevan paljon kokemusta masennuslääkityksestä. Minua kiinnostaa kliinikoiden tapa määrätä masennuslääkkeitä. Noudattavatko he Käypä Hoitoa http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/suositus?id=hoi50023 siten kuin pitäisi? Kysmyksen asettelu noudattaa seuraavaa Käypä Hoidossa määritettyä kohtaa: "On myös aiheellista selvittää, etteivät masennuksen oireet johdu suoraan jostakin somaattisesta sairaudesta, kuten foolihapon tai B12-vitamiinin puutoksesta, sydän- tai aivoinfarktista, endokrinologisista häiriöistä, pahanlaatuisesta kasvaimesta tai neurologisesta sairaudesta."

Ovatko somaattiset asiat sitten otettu huomioon? Hormonaaliset häiriöt (endorkinologinen häiriö) ovat esimerkiksi hyvin yleisiä.

Masennuslääkereseptien kirjoittamisesta

Vaihtoehdot

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyselyssä ei voi näköjään valita useampaa kohtaa. Kiva ylläripylläri.

Vierailija
2/2 |
16.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ööö ei kukaan lääkäri kirjoita ilman vuodeksi ilman seurantaa.

Näemmä joku lääkevastainen vauhdissa.

Onko itselläsi todettu masennus? Oletko psykiatri? Jos et, miksi kuvittelet että jotain erityistuntemusta aiheesta.

Ja kun todellinen ongelma on ettei sitä terapiaa saa. terapeutteja on liian vähän, liian kallista jne. Mutta melskaa toki rauhassa tästä lääkkeiden pahuudesta jos sua lohduttaa..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla