Ottaako mies yhteyttä jos on kiinnostunut?
Myös siinä tapauksessa että nainen on "varattu" ?
Kommentit (6)
Olen todella rakastunut tähän mieheen :( ja eronnut. Asun exän kanssa ja olen naimisissakin. Onko mun ihan turha odottaa että mies ottaa yhteyttä? Vastaa kyllä aina heti kun itse otan yhteyttä ja vaikuttaa kiinnostuneelta. Mut tuntuu ettei se uskalla vaikka haluis. Ja kaiken lisäks ovat vielä keskenään "kavereita".
No, itseään kunnioittava mies ei ota yhteyttä, jos kiinnostuksen kohde on varattu. Jos ottaa, elää joko fantasiamaailmassa tai oman erinomaisuutensa harhassa, eikä välitä pätkääkään jos saa jonkun pariskunnan välit sotkettua. Enemmän heikkoitsetuntoisten naisten tapa toimia,.
exä kirjoitti:
No, itseään kunnioittava mies ei ota yhteyttä, jos kiinnostuksen kohde on varattu. Jos ottaa, elää joko fantasiamaailmassa tai oman erinomaisuutensa harhassa, eikä välitä pätkääkään jos saa jonkun pariskunnan välit sotkettua. Enemmän heikkoitsetuntoisten naisten tapa toimia,.
En nyt -miehenä- ymmärrä. Jos nainen on varattu ja tämän avoimesti kertoo -no tällöin ei ehkä voi puhua treffeille menosta- mutta jos siis nainen innostuu lähtemään viettämään aikaa joskus kanssani ja hän vaikuttaa minusta mukavalta kaverilta ja hänellä on otaksuttavasti samoja tunteita minua kohtaan, niin miksei välillemme saisi muodostua kaveruutta, tai ystävyyttä? - Vai onko niin, että jos nainen (tai mies) haluaa itselleen ystäviä vastakkaisesta sukupuolesta, niin he on hankittava ennen kuin löytää itselleen elämänkumppanin, niin kumppani (ehdokas) voi sitten arvioida, että hyväksyykö myös ystäväni ja kaverini. - Ja kenties tarvittaessa vaatia, että "eroan" osasta, ellen kaikista aiemmista vastakkaista sukupuolta olevista ystävistäni ja kavereistani, koska..öö.. miksi? - Ja suhteessa olevana varmaan kai siksi, että kumppanina kokisit jokaisen uuden kaverini merkkinä siitä, että et ole yksin riittävä kumppanillesi, jota et voi käsittää, kun olethan ni-in täydellinen ja erinomainen , vai miten?
Olemme kaikki kai kuitenkin lähtökohtaisesti ihmisiä ja yksilöitä, eikä varattuja ja vapaita, joten miksi ei voisi mies ottaa yhteyttä.
Riippuu kovin naisesta...Mutta myös siitä, että mistä saa tietoonsa, että nainen on varattu. - Jos kohtaamani ja treffeiksi luulemassani tilanteessa nainen itse kertoisi avoimesti, että hän on muuten sitten varattu, niin saattaisin myöhemmin ottaa yhteyttä kaveri mielellä. - Mutta vain, ehkä, koska saattaisin kokea itseni "hieman" petetyksi. - olettaen siis, että ennen "treffejä" olisin pitänyt naista sinkkuna.
Jos taas nainen valehtelisi suhdestatuksensa, tai saisin luotettavalta taholta kuulla, ja tai nainen "kiemutelisi" sanomalla, ettei ole vakavasa suhteessa mutta kuitenkin -eläisi esimeriksi vielä avioeron harkinta aikaa- niin luultavasti en ottaisi yhteyttä - Tulisi, tai saattaisi tällöin tulla enempi tunne siitä, että nainen hakee minusta vain laastaria. - - Vaikka toki sitä on vaikea mennä sanomaan, että milloin tai koska sitä on "luvallista" kohdata ja löytää se oma rakas.