Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jos kaupungit olisivat ihmisiä

Vierailija
21.06.2017 |

Minkälaisia kaupungit olisivat, jos he olisivat ihmisiä?

Esimerkiksi Helsinki olisi ylipainoinen teini, joka vaatisi kutsumaan itseään Stadiksi (ja inhoaa sitä, kuinka kaikki muut lyhentävät hänen nimensä Hesaksi). Hän rakastaa asua kerrostalossa ja dissaa mieluusti maalaisia, vanhoja ja omasta elinpiiristään selvästi eroavia ihmisiä. Toisaalta Helsinki yrittää kovasti olla kansainvälinen puhumalla monia kieliä ja on äärettömän sosiaalinen.

Turku = päivisin siististi pukeutunut hyvännäköinen bisnesmies, joka kulkee hienolla autolla ja ansaitsee hyvin rahaa. Hänen arvonsa ovat kovin kallellaan kokoomuksen suuntaan. Kaikki tuntuu olevan pintapuolisesti enemmän kuin kunnossa. Öisin hän kuitenkin muuttuu päinvastaiseksi ja alkaakin muistuttamaan keskivertoa vihreiden äänestäjää, joka asuu kommuunissa.

Kouvola = se kaikkein vähä-älyisin idän serkuista. On sisustanut huoneensa neuvoston tyyliin, mistä tuleekin lempinimi "Kouvostoliitto". Epäsiisti ulkonäkö ja reilusti vatsan alueelle kertynyttä rasvaa. Alaselkää koristaa tatuointi, jossa lukee "Kouvala". Kyllä, se on kirjoitettu väärin, sillä Kouvola otti tatuointinsa humalassa vain hieman kehittyneemmän serkkunsa, Kotkan yllyttämänä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keminmaa: Ylipainoinen, keski-ikäinen kaljaa kittaava mies joka kulkee joka paikassa tuulivaateissa.

Vierailija
2/3 |
21.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lappeenranta on noin 25-vuotias mammanpoika, joka asuu perheensä kellarissa. Pelaa paljon tietokonepelejä ja tietää tekniikasta. Häntä ruokitaan karjalanpiirakoilla. Lappeenranta on ns. "kilttimies".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uppista