Miten reagoisitte jos tyttärenne esittelisi tyttöystävänsä? APUA
Olen siis 17-vuotias, tyttöystäväni on samanikäinen. En ole kaapissa muille kuin vanhemmilleni. Olen ajatellut kertoa että pidän myös tytöistä kun alan seurustelemaan, ja nyt seurustelen. Tiedän että äitini voisi tämän asian hyväksyä, mutta isäni tuskin hyväksyisi.
Kommentit (39)
Ihan samalla lailla kuin jos toisi poikaystävän :)
Tiedän että tää on provo, mutta et sitten ole kuullut biseksuaaleista? Vaikka olisin lesbo niin mua ei kiinnosta muiden mielipiteet (paitsi vanhempieni).
Ap
Muuten toisinkin, mutta vanhempani ovat todella vanhanaikaisia. Isä varsinkin. Hän on sitä mieltä että homous on sairaus. En haluaisi menettää välejäni häneen.
Ap
- Hauska tavata, mä olen Kirsi, Venlan äiti. Ottaisitteko kahvia tai jotain muuta juotavaa? TUUPAS JASKA TÄNNE MOIKKAAMAAN!
Vierailija kirjoitti:
sairasta
Miksi näin paljon alapeukkuja, eikö kenenkään muun mielestä isän suhtautuminen ole sairasta?
Hyvin se menee! Minäkin tein saman, eli olin kaapissa vain vanhemmilleni ja tulin ulos sitten kun aloin seurustella. Äitini sanoi, että "ai!" Ja isä sanoi, että mikäs siinä. Äitini on tosi uskonnollinen, mutta hyvin he sen ottivat.
Muista että elät elämääsi vain itsellesi, vanhempien tai kenenkään muiden mielipiteillä ei ole väliä :) tsemppiä!
Kerrot jossakin rauhallisessa yhteisessä tilanteessa. Vaikka ruokailun yhteydessä. Kannattaa ehdottomasti kertoa. Kyllä sun vanhemmat tajuaa, että tää on sulle iso juttu. Seisovat varmasti takanasi. Jos luulet, että äitisi on lähtökohtaisesti ok asian kanssa niin eiköhän se saa isääsikin järkeä:) tsemppiä!
Tyttöystäväni vanhemmilla oli sama tilanne: äitinsä kanssa ei mitään ongelmaa, mutta isä ei aluksi. Useita kuukausia meni isällä tottua ja sopeutua tilanteeseen (hänellä oli ns. perinteisiä ajatuksia vävystä, hänen kanssaan bondaamisesta ja perheen muodostamisesta), mutta nykyään hän suhtautuu täysin ongelmitta tähän. En ole tyttöystäväni ensimmäinen, joten "omana aikanani" kaikki on ollut hyvin. Uskalla vain kertoa, sillä tällöin annat heille myös mahdollisuuden käsitellä asiaa. :) Voihan sitä aloittaa sanomalla, että "tapasin kiinnostavan naisen/tytön ja ollaan jo tapailuasteella. Voisin tuoda hänet joku kerta näytille." Minä itse töksäytin vaan, että tykkään myös naisista ja tällä hetkellä on sellainen deitsailu meneillään ns. etukäteisvaroituksena omille porukoille. :D samapa se miten sanoo, kunhan viesti tulee perille. :)
Moi, onko teillä nälkä? Yleensä meidän nuorisolla on nälkä kun tulevat.
Vierailija kirjoitti:
Ihan samalla lailla kuin jos toisi poikaystävän :)
Näin juuri. Lapseni seksuaalinen suuntautuminen ei muuta suhtautumistani ja rakkauttani häneen. Kunhan kumppani on hyvä ja lapsi onnellinen niin minulle on ihan yhdentekevää, millaisen ihmisen hän tuo näytille.
Mitenkö reagosiin? No jos nyt kohta tulisi tuollaista kertomaan, niin kysyisin, että söisittekö jätskit minun kanssa ja haluavatko kenties katsoa urheiluruudun vai vaihtaa kanavaa. - Mutta kymmenem jälkeen voisin haluta kattoo ulkolinjan. Sitä ennnen ajattelin lukea. - Vosin udella, että tykkääkö tämä kumppanisi lukea, tai yleisemmin milliaisia kiinnostuksen kohteita hänellä on.
Kiitos ihanista kommenteista! En olis uskonut et ois näin ihania vastauksia tullut <3
Ap
Minä en enää mieltäisi lesboa tyttärekseni ja samaa mieltä on myös lasteni isä.
Olisin onnellinen, että on löytänyt ihanan kumppanin, ja iloinen että uskaltaa kertoa. Loput sitten riippuisi siitä, miten oma kemia toimii tyttöystävän kanssa, toivottavasti olisi ihana ihminen.
Miten reagoisin? Hmm, ensimmäisenä olisin toki iloinen että tytär "uskaltaa" tuoda näytille uuden kumppanin. Olisin onnellinen, jos lapsi on löytänyt jonkun josta pitää ja joka pitää hänestä. Sukupuoli on aivan yhdentekevä.
Tärkeintä on lapsen onni, joten mitä välii?
Vierailija kirjoitti:
Tärkeintä on lapsen onni, joten mitä välii?
On sillä väliä, vastuullinen vanhempi kasvattaa lapsensa kaikkeen terveeseen, ja moraaliin. Perver*sit ihmissuhteet eivät ole sitä. Oikeus, totuus, moraali ja terve elämän malli, sieltä se oikea onnikin löytyy. Tämä maailma on hukumassa kaikkeen perv*rsiin saastaan, oikein on oikein, vaikka kukaan ei tekisi niin. Väärin on väärin, vaikka kaikki tekisivät niin! Minä en lakkaa puhumasta näitä perverss*jä ihmissuhteita vastaan, vaikka olisin viimeinen, joka tässä maailmassa niin tekee!
Sinuna minä kertoisin ensin kahden kesken äidillesi ja sen jälkeen äitisi kanssa isällesi. Saisit vähän tukea siihen äidiltäsi. Esittelisin tyttöystäväni vasta kertomisen jälkeen.
Olisitko samaa mieltä jos tyttäresi toisi poikaystävän kotiin? Oisitko oikeasti valmis menettämään välit tyttäreesi vaan siksi että hänen kumppaninsa on "väärää" sukupuolta? Vaikka viestisi on provo, niin toivon ettei tollasia ihmisiä oikeesti ole. Kommentoija 18 ja 21
~Ap
sairasta