Mistä sukkahousut jossa napakka sääri/reisiosa mutta löysä leveä vyötärö?
Olen raskaana, ja joudun töissä pukeutumaan jakkupukuun tai kotelomekkoon eli tarvitsen asuun sukkahousut. Vatsani on jotenkin oudon mallinen tai muuten herkkä eli en vain kestä äktiyssukkahousuja. Niissä resori nousee korkealle vatsan päälle, ja ne sattuvat ja liiskaavat vatsaa alaspäin kipeästi.
Nht olen käyttänyt xl koon tavallisia sukkiksia mutta niissä se jalkaosa on kovin löysä. Olen M kokoa muuten mutta vatsan kohdalta siis jotain xl tai xxl. Neuvoja kaivataan!
Kommentit (9)
Mun mielestä DIM:n Absolu flex -sukkikset on ihan parhaat, niissä ei oo mitään mahaa puristavia kohtia tms. Oon ite puolessavälissä raskautta ja jonkun verran jo mahaa, mutta vanha koko tuntuu edelleen mukavalta ja pysyy hyvin mahan päällä, ei lähde valumaan.
Minä tilasin muistaakseni olikohan zalandosta ihan äitiys sukkahousut.
Vierailija kirjoitti:
Minä tilasin muistaakseni olikohan zalandosta ihan äitiys sukkahousut.
En sit lukenu loppuun asti:) sorryy
Oletko koskaan kuullut äitiyssukkiksista?
Olikos joskus sellase norlyn kiristämättömät sukkahousut? Mustan värisenä ainakin muistan että ostin.
Vierailija kirjoitti:
Oletko koskaan kuullut äitiyssukkiksista?
Ap tässä. Olen kuullut ja useat ostanutkin. Eivät ole hyvät van epämukavat. Ja kokeiltu on eri merkkejä ja kokoja.
Wolfordilla on hyviä napakoita sukkiksia eikä sinun todellakaan tarvitse ostaa kokoasi isompia.
Prisman/Sokoksen House merkillä löytyy Plus Size sukkahousuja ainakin 20 ja 60 denierin
versioina. Ei tietenkään kaikille sopiva malli, mutta ainakin nuo 60 denierin sukkahousut
tuntuivat ihan siltä, kuin ei sukkahousuja jalassa olisikaan. Harvoin halpis sukkahousut
tuntuu niin hyvältä jalassa. Vyötärönauha ei mitenkään kiristä, mutta pysyvät silti hyvin
ylhäällä. Esim. Falken, Kunertin ja Wolfordin sukkahoususissa sama tuntu. Ei kai se oikea
löydy kuin kokeilemalla. Mutta näistäkin merkeistä voi aloittaa.
Laita kiilalliset sukkikset takaperin päälle eli se pepun puolen levennys eteen. Minulla se ainakin auttoi koska se nousi näin tarpeeksi ylös.