Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mahdollisuus yhteenpaluuseen?

02.05.2017 |

Eli erosimme poikaystäväni kanssa muutama viikko sitten, ja päätös oli mielestäni hätiköity (poikaystäväni teki päätöksen viikossa) ja syynä se että hän ei pysty sitoutumaan suhteeseen enää. Olimme kolme vuotta yhdessä ja tämä ero tuntuu siltä kuin toinen puolikkaani olisi revitty irti. En ottanut mitään yhteyttä häneen muutamaan viikkoon ja nyt viime lauantaina näimme ja intensiivisen katseiden vaihdon jälkeen päädyimme harrastamaan seksiä ja viettämään yhteisen yön. Hän halaili ja silitteli vielä aamulla, mikä mielestäni oli outoa ottaen huomioon, että olemme eronneet. Myös tekstiviestien tunnelma vaihtui huomattavasti mukavemmaksi. Hän myös vaikutti todellakin siltä, että haluaa minua, ja hän sanoikin sen ääneen. Miten saisinkin poikaystäväni ikävöimään suhdettamme? Pelkään, että kun harrastimme seksiä, mahdollisuutta ei enää ole. En kaipaa tähän negatiivisiä vastauksia vaan omia kokemuksia erosta ja mahdollisesta yhteenpalaamisesta, ja miten toimit eron aikana. Ja suhteessamme ei siis ollut mitään vikaa, poikaystävänikin sanoi vielä viikkoa ennen päätöstään että hän rakastaa minua ja minun kanssa haluaa olla, mutta sitten yksi riita uhkapelaamisesta eskaloitti tilanteen.

Kommentit (9)

1/9 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä siinä on huonoa, että seksiä harrastitte, kun olette kumppanit?

Enempi olisin huolestunut siitä uhkapelaamisesta. Siihen mies tarvitsee apua. Se on vakava juttu. Hurjia kohtaloita. Jotkut on päässeet kuiville ja jotkut ei. Iso ja tärkeä asia käsitellä. Ja tärkeä. Hyvä, että se on esillä...ei ole mikään pikku juttu.

...tai kumpi teistä tai kuka se pelaaja sitten onkaan...

Jos on miehen ongelma, niin haluaisi lakaista sen maton alle ja pelkää, että hylkäät, kun asia tuli esiin...koska pelkää, ettei pääse uhkapeleistä irti...häpeää.

Ammattiapua sellaiseen tarvitaan.

2/9 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

...tai se on luottamuksen osoitus, että on tuonut sen uhkapelin esiin.

Sinun ei tarvitse ruveta maailmanparantajaksi ja uhrautua, mutta jos päätät jäädä, niin se ammattiapu uhkapeliin on olennainen. Ei kenties noin vain kannata sitoutua uhkapelejä pelaavaan...ellei hän sitoudu terapiaan ja irrottautumiseen peleistä. Kasvuprosessi.

On erilaisia haasteita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/9 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sehän tässä on, että olemme eronneet ja mies ei halua suhdetta, koska ei halua sitoutua, joten mietin olenko pilannut kaikki mahdollisuudet yhteenpaluuseen, kerta harrastimme seksiä. Haluaisin todella, että voisimme olla yhdessä.

4/9 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta toivoisin nyt vain kokemuksia yhteenpaluusta eron jälkeen ja kuinka se oli mahdollista

Vierailija
5/9 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi haluat olla ihmisen kanssa joka jätti sinut? Vaikka hetkellisesti ikävöikin (oli seksiä, "kivempia" viestejä"), se kuitenkin on jättänyt sut, koska ei halua olla sun kanssa. 

Vierailija
6/9 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taisi olla puutteessa ja olit hänelle helppo saalis, vaikkakin tunnetta oli mukana?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eksiä on mukava käydä köyrimässä ja sit ne kuvittelee kaikenlaista yhteenpaluusta.

Vierailija
8/9 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä vaan, ero tuntuu pahimmiltaan siltä että osa sinusta revitään irti.

Ja irtirepisen lisäksi se levitellään lattialle ja annetaan koirien järsittäväksi. Mutta se on elämää. Jos poikaystävälläsi on ollut ongelmia pelaamisen ja sitoutumisen kanssa, niin päästä menemään.

Luin tässä itse vanhaa päiväkirjaani, ja olin hämmentynyt siitä miten yksi poikaystävä roikkui elämässäni vielä puolitoista vuotta sen jälkeen, kun olimme laittaneet välit poikki. Kyllä, kaipasin häntä (en tiedä mitä hän kaipasi) mutta olin kyllä jo tajunnut ajat sitten ettei tulisi olemaan mitään "meitä".

ja sitten lopulta pääsimme yli toisistamme - mitä nyt joskus häntä nähdessä tulee viiltävä vanhan suolan jano, hetkellinen tunne että millään muulla ei ole väliä, kunhan vaan pääsisin hänen syliinsä... Ja aikaa tuosta on mennyt jo yli 15 vuotta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
02.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyttäjä5412 kirjoitti:

Mutta toivoisin nyt vain kokemuksia yhteenpaluusta eron jälkeen ja kuinka se oli mahdollista

Mikset halua kuulla realistisia kokemuksia siitä, miten noissa tilanteissa useimmiten käy? Kuulostaa siltä, että haluat meidän vain kannattelevan omia haavekuviasi, jotta voisit jatkaa elämistä mielikuvituksessasi sen sijaan, että kohtaisit faktat faktoina.