Mitä olet syönyt tänään ja aiot vielä syödä
..Kyselee naposteluun jo viikoiksi langennut lopen uupunut kotiäiti.
Aloitan:
8.00 kolme kaurapalaa oivariinilla ja sulatejuustolla, kuppi kahvia ja 3dl vettä
10.00 1dl paahdettuja kookoslastuja
11.30 kaksi omenaa, 3 belvitakeksiä
12.30 0.5l vettä ja kolme palaa suklaata
Vielä aion syödä viiden maissa tekemääni lihakeittoa ja iltapalaksi jotain.. Porkkanaa ja leipää?
Olo on koko ajan väsynyt ja pää puuroinen. :( Olen yleensä jaksanut syödä hyvin mutta viime aikoina se ei ole riittänyt pitämään virkeänä joten olen langennut napostelemaan pysyäkseni käynnissä. Anemiaa ei ole, ja kilpparit kunnossa.
Kevätkö vain?
Kommentit (34)
Sekaleipäviipaleen sulatejuustolla ja kinkulla, appelsiinin ja Lidlin suklaapatukan
Paketin pikanuudeleita, kananmunan, kupin kahvia, palan ruisleipää juustolla ja kurkulla.
Myöhemmin aion vielä syödä 1-2 palaa ruisleipää juustolla ja kurkulla.
8.00 iso lasi vettä.
9.00 ruisleipäviipale, jossa kinkkua, juustoa ja kurkkua.Viilipurkki ja kuppi teetä.
12.30 Kuppi kermakahvia.
Syön vielä:
välipalaksi appelsiini, päivälliseksi paistettua siikaa, perunoita ja salaattia, illalla kupillinen mysliä.
Tämän lisäksi paljon raikasta vettä.
Ruisleipää leikkeleellä, voilla ja juustolla sekä kahvia.
Makaroonilaatikkoa.
Puolikkaan suklaalevyn.
Syön vielä todennäköisesti lisää makaroonilaatikkoa ja mysliä jugurtilla.
Onko sulla siitepölyallergiaa? Se voi aiheuttaa pelkkää väsymystäkin ja sitähän on jo aika pitkään tullut etelämmästä tuulen mukana Suomeen.
Aamupalaksi kauraleipää voilla ja kalkkunalla, kuppi kahvia ja vettä. Lounaaksi söin äsken riisiä, tonnikalaa ja kurkkua. Syön vielä toisen lämpimän aterian viiden aikoihin sekä iltapalan treenien jälkeen. Varmaan jtn välipalaa otan mukaan treeneihin.
11:55 - Kuppi kahvia aamupalaksi
13:30 - Vois tehdä sämpylän ja toisen kupin kahvia
17:00 - Pääsiäisen kunniaksi parsarisottoa ja lampaan sisäfilettä, punaviiniä ja valkoviiniä
20 - 24 muutama lasi viiniä / olutta baarissa ja varmaan pizza tai kebu iltapalaksi
Keitetty kananmuna, hapankorppu jonka päällä voita, puolikas isosta tomaatista, muutama omenalohko.
Kohta olisi tarkoitus ottaa lautasellinen lohikeittoa, ja ehkä toinen hapankorppu.
Illalla jotakin, ehkä juuresraastetta (jossa paljon öljyä) ja manteleita. Tai jotain muuta. Näkee sitten mitä tekee mieli.
Aamulla ruishiutalepuuroa ja valiomehukeittoa, kahvia. Lounaaksi tomaattia ja kurkkua, mangorahkaa ja riisikakkuja 4. Tänään menee vielä ehkä munakas...tai sit mysli jogurtilla :)
Vierailija kirjoitti:
Ruisleipää leikkeleellä, voilla ja juustolla sekä kahvia.
Makaroonilaatikkoa.
Puolikkaan suklaalevyn.Syön vielä todennäköisesti lisää makaroonilaatikkoa ja mysliä jugurtilla.
Onko sulla siitepölyallergiaa? Se voi aiheuttaa pelkkää väsymystäkin ja sitähän on jo aika pitkään tullut etelämmästä tuulen mukana Suomeen.
On kyllä, ja en tosiaan ole tullut ajatelleeksikaan? :O
Kiitos vinkistä, pitää tutkia asiaa.
Kevätväsymystä? Siitepölyallergiaa?
Aamupalaksi söin kaksi ruisleipää, oivariinia, keittokinkkua ja kananmuna, pari maitokahvia.
Lounaaksi wokkia, jossa siis kanaa, kasviksia ja nuudelia.
Välipalaksi syön pari ruisleipää oivariinilla, keittokinkulla ja tomaatilla. Ja kahvia tietty.
Illemmalla syön vielä lihapiirakan :)
Annos nro 8 kiinalaisessa ravintolassa lounasaikaan. Illasta en tiedä vielä.
En ole tänään syönyt vielä, yritän siirtyä taas pätkäpaastoiluun ja kerran/pari päivässä syömiseen, jolla joskus pysyin tosi hoikkana eikä ollut mitään mielitekoja makean suhteen. Jos tekee mieli napostella päivällä niin kaapissa on kananmunia ja vihanneksia valmiiksi pilkottuna. Illasta varmaan eilen tehtyjä sämpylöitä ja makaronilaatikkoa kasalla kasviksia ja raejuustoa. (Yleensä leipänä on näkkäri enkä tykkää makaronistakaan, mutta mies halus)
Mutta herranen aika AP, missä on sun proteiinit ja kasvikset? Esimerkki-ruokailussasi on lähinnä rasvaa, hiilihydraattia ja sokeria, ei ihmekään jos väsyttää ja ajatukset ei kulje.
8.30
Lapsen kanssa kaurapuuroa raejuustolla ja mustikoilla, vettä ja kuppi kahvia.
12.30
2 viipaletta siemennäkkileipää joissa päällä paistettua kananmunaa ja juustoa. Pari kourallista kirsikkatomaatteja ja 10cm pätkä kurkkua viipaloituna. Vettä ja kuppi kahvia.
Iltapäivällä ehkä pari keksiä ja teetä kun tulee vieraita piipahtamaan.
Illalliseksi on uunijuureksia ja kanaa, iltapalaksi rahkaa ja hedelmää.
T. Umpiväsynyt, raskaana oleva, toistaiseksi ihan normaalipainoinen kotiäiti.
2 smoothieta (mango-inkivääri-jogurtti sekä pinaatti-mustikka-basilika-inkivääri-nokkonen-jogurtti)
pieni lautasellinen kana-kookoswokkia
illalla mantelikalaa
lisäksi pari kuppia kahvia ja ehkä litra vettä tähän mennessä.
- Aamulla yksi avokado (syötävä osa 120 grammaa), kaksi mukillista maitokahvia, puuroa (1 dl kaurahiutaleita, 2 dl vettä ja hippunen suolaa), jonka päälle kaksi teelusikallista äidin tekemää mansikkahilloa ja vähän ruskettunut banaani viipaleina
- Aamupäivällä mukillinen maitokahvia
- Lounaaksi iso kulho salaattia (kurkku, tomaatti, paprika, jäävuorisalaatti, lehtisalaatti), kaksi pientä seitanpihviä á 50 grammaa, kasa itsetehtyä feta-pinaattipastaa (n. 300 grammaa), pieni lasi (1,5 dl) sokeritonta multivita-mehua (Prismasta XXL-merkkinen, todella hyvää ja halpaa mehuksi!)
- Päivälliseksi ajattelin syödä lautasellisen (n. 4 dl) porkkana-bataatti-peruna-maissisosekeittoa, jonka päälle 5-6 rkl l. noin 50 grammaa raejuustoa
- Iltapalan syön, jos tekee mieli: yleensä se on ollut Earl grey -teetä, joku hedelmä ja/tai Pirkan kauranäkkileipää Oivariinilla ja savujuustoviipaleella
Näiden lisäksi tulen juomaan vettä yhteensä noin 1-1,5 litraa.
Kiinnostaako jotakuta oikeasti se mitä muut ovat syöneet? Miksi?
Pinaattipastaa//päärynämehua ja kahvia
Myöhemmin sitten jotain muuta, kunhan kaupassa on vierailtu. :')
Juon tässä aamukahvia, kohta otan varmaan omenan. Päivälliseksi jotain kasvissoosia ja riisiä parin tunnin päästä, illemmalla sitten mätän lisää hedelmiä ja leipää juustolla.
Banaanin ja Pepsi Maxia. Kohta ehkä kiinalaista ruokaa. Illalla proteiinipirtelö ja jokin hedelmä. Juomana vihreää teetä, Pepsi Maxia ja vettä.
6.30 kahvi, tattaripuuroa, mustikoita, kauraleipää, kurkkua, tomaatti, hummusta.
Loppupäivästä en vielä tiedä.