1v.n nuha lähti, en olis uskonut!
1v.lla lapsellani alkoi maanantaina nuha(ei kuumetta)ja yskä ja laitoin illalla 2valkosipulinkynttä ja puolikkaan sipulin sideharsoon, sängyn päätyyn,eilen vielä nenä valui ja vähäsen yskitti, tein saman tempun ja tänään ei ole nuhasta eikä yskästä tietoakaan! Laitoin varmuuden vuoksi yöksi vielä puolikkaan sipulia. Ihan uskomatonta, kaks edellistä flunssaa kestivät viikon ja korvatulehdukseen päätyivät. Kokeilemisen arvoinen temppu!
Kommentit (13)
Tosin jo parivuotias. Korvatulehduksia ei kyllä ehkäissyt.
Ei taida olla allergisoivien listalla,vai?
mut se sipulin haju oli ihan hirveen voimakas ja sukka piti heittää helvettiin heti. miten se haju ei muka leijaile koko huoneessa?
ainoa mikä oli negatiivista, oli se sipulinkatku makkarissa, mut aamulla ei enää tuntenut sitäkään. Olen kyllä tosi positiivisesti yllättynyt. Allergiaa ei kyllä ole missään muodossa.
kun ei tarvitse lapsen tuhista koko yötä, eikä tarvitse nasolinia suihkutella. Mitä vähemmän lääkkeitä, sitä parempi.
Mä olen niiin iloinen nyt ja haluaisin kertoa kaikille äideille, jotka kuuntelevat huolestuneena vauvelinsa sängyn vieressä, kuinka tämä yrittää hengittää nenän kautta, että kokeilkaa, ainakin meillä se tepsi!
nukkuessa! Aamulla oli hiukan nuhainen. Ja näin unta sipulipihveistä =) Ei kyllä itseenikään yskittänyt.
kahville, itse en huomaa mitään erityistä. Eikä se sideharsovirityskään enää tuoksu. Tärkeintä oli kuitenkin se, että lapsi sai nukuttua (ja äitikin)
Siis täytyykö sen sipulin olla silppuna?
haihtuiskohan ne eteerisetöljyt nopeammin jos silppuisi, mutta kun kuoriminen ja paloittelu riitti, tähän nuhaan. Olin nimittäin ihan varma, että taas tulisi vähintäin viikon nuha ja yskä. Toivottavasti meni tällä ohi, ainakin puuroa upposi lautasellinen, eikä nenä vuoda.
Kannattaa todella kokeilla ihan " eihän se ota jos ei annakkaan" mielellä.