Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi ruoka menee suoraan lävitseni?

Vierailija
24.03.2017 |

Pienten välipalojen yhteydessä tätä ei käy, mutta suurempien aterioiden jälkeen käyn yleensä ulostamassa puolen tunnin sisällä syömisestä. Sitä luulisi, että ulostuleva aines olisi edellisen päivän ateria, mutta niin ei ole, vaan pönttöön menee aivan samaa tavaraa kuin mitä olen juuri lautaseltani syönyt!

Juuri tänään valmistin hernekeittoa, ja jo kahdenkymmenen minuutin kuluttua ensimmäisen lautasellisen syömisestä kävin vessassa. Kun käännyin vetämään, osui silmiini jotain, mikä näytti erehdyttävästi herneenkuorilta. Tarkemman tarkastelun tuloksena ne osoittautuivatkin herneenkuoriksi. En ole syönyt herneitä yli viikkoon ennen tämänpäiväistä hernekeittolautasellista.

En aktiivisesti tutki ulosteeni sisältöä, mutta tätä käy vähän väliä, että huomaan pöntössä sitä ruokaa, jota olen juuri syönyt, vaikka siitä on jo aikaa kun olen viimeksi syönyt samaa ruokaa. Joskus silmään siis pistää vaikka juuri syötyjä maissinjyviä, vaikka söin maissia ensi kertaa viikkoon. Kerran punajuuren syömisen jälkeen pöntön vesi oli punaista, vaikka siitä oli peräti kuukausi, kun olin edellisen kerran syönyt punajuurta!

Olen yrittänyt googlettaa, mutta hakukone löytää minulle vain kuvauksia ärtyneestä suolesta. Nettilähteiden mukaan ärtyneen suolen oireyhtymän oireita ovat mm. vatsakipu, turvotus, ilmavaivat ja ulostamiseen liittyvät ongelmat. Mutta minulla ei ole mitään tällaisia oireita! Vatsani ei ole kipeä, piereskelen mielestäni normaalisti ja ulosteeni on koostumukseltaan normaalia, ei ripulia eikä ummetusta. En kärsi, enkä ole koskaan kärsinyt minkäänlaisista vatsan toiminnan vaikeuksista.

Olen 156 cm pitkä ja painan 54 kg, eikä näissä mitoissa ole tapahtunut mainittavia muutoksia. Ruokahaluni on terve. Syön 3-5 kertaa päivässä ja ulostan 2-3 kertaa päivässä.

Joten osaako joku selittää minulle, miten tämä on mahdollista, että juuri syömäni ruoka tulee ulos kymmenissä minuuteissa, vaikkei minulla tunnu olevan mitään ruoansulatuksellisia ongelmia?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Googleta ayurveda ja mieti mikä kehotyyppi olet, ja syötkö ihan vääriä ruokia.

Vierailija
2/2 |
25.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Googleta ayurveda ja mieti mikä kehotyyppi olet, ja syötkö ihan vääriä ruokia.

Olisi sitä nyt helpomminkin voinut kysyä, että syönkö terveellisesti. Syön käsittääkseni ihan terveellisesti ja monipuolisesti, vaikken kuitenkaan täydellisesti kaikkien ravintosuositusten mukaan. Ainoa kerta, kun vatsani on oireillut ruokavaliostani, oli se, kun minut pakotettiin kasvissyöntivuosien jälkeen vaihtamaan yhtäkkiä lihaa-joka-päivä -ruokavaliolle. Silloin oksentelin pitkään ja paljon, mutta sekään ei muistaakseni näkynyt ulostamisessa. Muutoin ruokavalioni ei ole aiheuttanut keholleni mitään näkyviä oireita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan seitsemän