Edullisia aterioita
Kertokaas edullisia aterioita perheelle.
Meillä uunimakkara ja pottumuussi 1,5kg :noin 4e
Makaronilaatikko;3e
Kommentit (7)
Tämä on halpaa ja maukasta meksikolaistyylistä papumuhennosta joka on hyvää riisin päällä: Tölkki papuja tomaattikastikkeessa ja tölkki kidney papuja, huuhdellaan ja keitetään n.15min. Voi käyttää aitoja mustapapuja jos löytyy. Samaan aikaan kuullotetaan sipulia matalalla lämmöllä isolla paistinpannulla tai kasarissa ja lisätään mausteita, paprikaa, kanelia, oreganoa, chilijauhetta tms. Valutetaan pavut, jotka sekoitetaan sipulin ja mausteiden joukkoon ja lisätään tölkki pikkumaissia ja lämmitetään noin vartti.
linssikeitto, perunamunakas, peruna-kikhernecurry, kalakeitto
Nakkikeitto, kaalilaatikko, pyttipannu
Hernekeitto juuri kiehumassa, pss herneitä 67 senttiä, kinkkupala Lidlistä 2.55 josta puolet pakastan hakkeluksena ensi viikolla tehtävään pitsaan. Pellillisen pitsaa hinnaksi tullee noin 3 euroa, jos sitäkään.
Jauheliharisotto ja erilaiset risotot
Lihamureke ja potut, tonnikalapata, nakkikastike, itsetehdyt ranskikset ja jauhelihapihvit, kanatortillat, broilerinkoivet ja riisi
Italian pata, chili con carne, keitot.