Millaista palkkaa saa journalisti?
Osaako joku sanoa onko lähempänä esim. kahta vai kolmea tonnia?
Kommentit (10)
Toivottavasti ei paljoa, kun lukee is:n juttuja
Mä sain alinta palkkaa, alle 2600 euroa ollessani toimittaja. Epäilen, että olin alipalkattu.
Varmaan erittäin hankala arvioida, koska iso osa on freelancereita
Freelance eli keikkoja. Ja kirjoitusten tasosta päätellen saavat liikaa.
Vähimmäispalkat on 2149-3187 e välillä, 4 palkkaluokkkaa tehtävien mukaan, suurin osa lienee 2 a, eli 2600 ja risat.
Vierailija kirjoitti:
Vähimmäispalkat on 2149-3187 e välillä, 4 palkkaluokkkaa tehtävien mukaan, suurin osa lienee 2 a, eli 2600 ja risat.
Nämä siis lehdistön, tv- ja radiotoimittajille omansa yms.
Taulukkopalkat noin 2600-3200. Tuohon ylimpään vaaditaan jo esimiesvastuita. Kokemuslisät nostavat palkkaa, samoin vuorolisät, jos vuorotöitä tekee.
Mä olen ollut alalla 15 vuotta, teen pelkkiä aamuvuoroja ja saan 3300. Ihan ok palkka, mutta ala vaatii tietynlaista mentaliteettia, hitaat eivät siellä pärjää.
Freelancereilla palkkiot vaihtelevat suuresti riippuen siitä, minne tekee töitä. Pääsääntöisesti kovaa hommaa niukilla palkkioilla. Mutta työn puolesta voi päästä paikkoihin ja tilanteisiin, joihin moni ei pääse rahallakaan.
Journalistiliiton sivulta voit katsoa palkkataulukot.