Mahakipuilusta rv 8?
Eli tällä hetkellä rv 7+2 ja mahaa alkanut pakotella menkkamaisesti välillä. Kipu ei ole kovaa, mutta sellaista että tekee mieli mennä sängylle makoilemaan ja hieroskella mahaa. Viime torstaina oli ultra ja sillon oli rv 6+6 (tiedetään tarkkaan ku inssillä saatu aikaan tämä raskaus) ja koko vastas viikkoja 7+1 ja vahva syke näkyi. :) Kaikki siis pitäis olla ihan hyvin. Rinnat on arkana, mahaa turvottaa ja voin pahoin varsinkin iltaisin. Nämä mahakivut vaan huolettaa hieman. Olen jo monesta paikkaa lukenut, että joillakin kuuluu asiaan, mutta olisi kiva kuulla muiden kokemuksia. :) Ja mistähän tämä johtuu? Kasvaako kohtu jo nyt muka niin, että se aiheuttaa tällaista?
MollyJii
Kommentit (11)
... minullakin on ollut koko alkuraskauden voimakkaitakin alavatsakipuja, ihan kokopäiväisesti. Nyt rv8+0.
Kävin ultrassa yksityisellä, ja maha-asukas voi hyvin. Kivut johtuvat kohdun kasvamisesta, ja ovat vaarattomia.
= )
Välillä olen ollut ihan varma että nyt tämä menee kesken ja vuoto alkaa. Mutta kaikki on mennyt hyvin, viimeksi np-ultrassa näkyi varsin eläväinen möykky jolla kaikki ok:)
Nuo kivut on olleet ainakin minulle hirveän stressaavia ja olen ollut todella huolissani. Vaikka lukisi kuinka monesta paikkaa että se normaalia, silti kun oma maha kipuilee niin sitä huolestuu.
Mutta varmasti sinullakin kaikki on hyvin, onnea masuasukista:)
Kerttu rv 13+
Muistan sut vauvakuumepuolelta! Olitko kesän 2004 kuumeilijoita? Mä olin ja me alettiin odottaan luomusti (teroluteilla kylläkin tasattiin kierto) heinäkuussa. Nyt siis laskettu aika yli kahdella päivällä ja vauvaa kovasti odotetaan syntyväks...
Mutta, onnea sulle vielä! Tosi ihana juttu! Onnellista raskausaikaa!
Maarge
rv 5 ja kivuista tälläkin kärsitään, alkoivat pari päivää sitten. Mahaa särkee, selkää särkee. Et kaipa se ihan normaalia on ;)
Terveisin myös entinen Team 2004 kesän jäsen...
Kukaan ei tainnut mainita vielä syytä, eli tosiaan alkuraskauden mahakipujen syynä on kohdun kasvukivut/supistelu sekä kohdun kannattimien venyminen, näin useasta lähteestä vuosien varrella kerättyjen tietojen perusteella. Menkkakivuilta ne tuntuvat siksi, että menkkakivutkin ovat kohdun liikehdintää (lähinnä kai supistelua).
Myös mulla molemmissa raskauksissa ollut alussa " menkkakipuja" .
Jännä juttu tosiaan mitä joku ylempänä sanoi, että noita kohdun kasvukipuja ei sitten myöhemmin tulekaan enää ollenkaan yhtä paljon... Outoa. Löytyisiköhän joltain muulta selitystä?
Coe rv 9+0
I-H-A-N-A uutinen, ihan pakko oli tulla onnittelemaan!:) ONNEA hurjasti!
Itselläni kummassakin raskaudessa on ollut " menkkamaisia" kipuja, loppuneet sitten aikanaan kunnes harjotussupistukset ovat alkaneet rv 20-25 paikkeilla, onneksi nekin olivat ohimenevä juttu.
Vitsi kyllä piristit päivääni uutisella, ihanaa :)
JMMK (tyttö 01/04 ja poika 09/05)
Ei ne menkkatuntemukset välttämättä ole kohdun kasvukipuja, se tunne voi johtua siitäkin kun veri pakkautuu alapään seudulle. Tämä siis ihan normaalia.
enemmän tai vähemmän. Enää en jaksa niistä huolestua,vaikka aluksi pelotti kamalasti :) Normaalin raskauden tunnusmerkkejä siis.
Rv 8+4 ultrassa näkyi viikkoja 9+1 vastaava sikiö kera vahvan sykkeen. Ens viikolla np-ultra, jota on odotettu innolla, jotta näkee miten masussa ollaan kasvettu !
On toki ymmärrettävää, että kaikki mahdolliset kivut ja tuntemukset saavat huolestumaan ensimmäisessä raskaudessa...mutta kun on lukenut näitä " kokeneempien" kommentteja niin hyvillä mielin tästä eteenpäin!
Terkuin: Je_Ni rv 11+2
..mutta ihania uutisia!! :) Hirmusti onnea ja pikkuiselle tarrasukkia matkaan!! =)
glemei
ja komeissa mitoissa tuolla nukkuu poitsu 9kk..
Eli ei ollut mitään vaarallista..
Ihana nähdä että olet taas odottajien puolella!
Minäkin olin Teamissa mukana silloin..
Hassua,kuinka joku voi jäädä näin mieleen,vaikkei " oikeasti" tunne...olin niin iloinen kun luin ekasta raskaudestasi ja tippa tuli silmään kun sitten luin keskemenostasi..
Nyt kun taas huomasin iloiset uutiset,hihkuin miehellekkin sitä!
Oli muuten mies rukalla hieman vaikeuksia ymmärtää mistä oli kyse :D
Toivottavasti nyt kaikki menee loppuun asti hyvin ja saat sitten aikanaan kärvistellä synnytys salissa :)
Maria ja Jyri 9kk
kerron että alkuraskaudessa ainakin mulla on maha ollut kipein, kasvukivuista siis. Yllättävää, mutta keskivaiheen jälkeen ei enää ole samalla tavalla kohtu ja vatsa olleet kipeitä kun ekan kolmanneksen aikana, vaikka luulisi että vauvahan kun kasvaa koko ajan, niin koko ajan sattuisi. Mulla on ovulaation ja kuukautisten aikaan (silloin siis kun niiden pitäisi olla) munasarjat kipeät, välillä kovastikkin. Tuo vähän huolettaa, mutta onneksi kohta on np-ultra ja näen onko kaikki okei :)
Onnea odotukseen!
T:Hinpu 11+2