Mitä teet broilerin jauhelihasta?
Kommentit (13)
On niin mautonta, että itse en ole saanut siitä muuten maistuvaa ruokaa, kuin eri tavoin maustettuna murekkeena ja chilillä , koriantetilla ja limellä maustettuina pyöryköinä kookos-chilikastikkeella.
Keittoa. Sipuli ja vs ruskistetaan isossa kattilassa. Lisätään paljon porkkanaa ja lanttua, purjosilppua ja perunoita. Lopuksi iso paprika pienenä silppuna ja vähän currya. Paprikaa ei keitetä löllöksi. Ja vaatii "oikeat" juurekset, ei pakkasesta.
Se on musta oikeesti tosi pahaa.. laita siis ainakin paljon mausteita! Kaipa sitä voi siis käyttää samoin kuin tavallista jauhelihaakin, mutta itse en enää osta, kun se maku ei vaan miellytä.
Jos en paista spagetin sekaan, sotken meksikonpata-ainesten sekaan.
En muuta ostakaan kuin broilerin jauhelihaa. Teen siitä pihvejä, lihapullia, pistän makaronilaatikkoon, syön paistettuna sellaisenaan...
Haha, ostitko Lidlistä tarjouksesta ;-) Googlaa Yhteishyvä ja broilerimureke, se on hyvä ohje. Mausteita laitoin itse reilummin.
Keittoon käytän, valmiit keittovihannekset pakkasesta.
Just teen makaroonilaatikkoa! Mausteita vaan paljon.
Vierailija kirjoitti:
On niin mautonta, että itse en ole saanut siitä muuten maistuvaa ruokaa, kuin eri tavoin maustettuna murekkeena ja chilillä , koriantetilla ja limellä maustettuina pyöryköinä kookos-chilikastikkeella.
Broilerinliha on itsessään mautonta, joten tuo koipireisiliha jauhettuna ei tietenkää tee poikkeusta.
Tällä viikolla tein lasagnea, muutama viikko sitten murekkeen.
Juuri tein siitä pihvejä hampurilaisia varten. Lihan koostumus ei ole niin jämäkkää kuin possun tai naudan joten varaudu siihen että se tarttuu käsiin. Itse maustoin lihan ja muotoilin siitä pihvejä oljytyin käsin jonka jälkeen paistoin ne pannulla Voit myös paneroida pihvit, Jos teet kanapullia tarviset korppujauhoja tai jotain jämäköittämään lihan rakennetta muotoiluvaiheessa.